Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Katalog Kościołów Drewnianych - Suplement - Tworóg Mały, Magdalenka

TWORÓG MAŁY

    Dzisiejszy Tworóg Mały (niem. Quarghammer) to wieś w gm. Sośnicowice, w  Kotlinie Raciborskiej, nad  Bierawką, na skraju  Parku Krajobrazowego „Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich”. Dziś liczy ok. 220 mieszkańców [1], ale jeszcze w XIX w. mieszkało tu zaledwie kilkanaście rodzin. Założono ją w 1560 r. razem z sąsiednimi Trachami jako osadę przy kuźnicy, potem fryszerce [2] i aż do poł. XIX w. była kolonią sąsiednich Trach.

    Do 2. poł. XIX w. działała tu fryszerka, która rocznie średnio produkowała 5 tys. cetnarów żelaza kutego i walcowanego, zatrudniając 11 robotników [3].

    Założycielem osady i zakładu hutniczego był  protestant Jan Trach z Brzezia. Rodzina Trachów władała Tworogiem przez 146 lat. Od 1717 r. właścicielami wsi i zakładu hutniczego była rodzina  hrabiów von Hoym, a od 1815 r. – książęta Hohenlohe ze Sławięcic. [4]

Czytaj więcej: Katalog Kościołów Drewnianych - Suplement - Tworóg Mały, Magdalenka

Szlaki turystyczne miasta Jaworzna - Szlak Byczyński

    Pieszy „Szlak Byczyński” oznakowany jest kolorem niebieskim (nr wg http://ktpzg.pttk.pl/pliki/Wykaz_szlakow_slaskie.pdf to SL-7111-n). Swój początek bierze w Centrum Jaworzna, przy skrzyżowaniu ulic Jana Matejki i Grunwaldzkiej. Dochodzimy tutaj od przystanku PKM Jaworzno „Centrum” przy ul. Grunwaldzkiej, zostawiając po lewej stronie Halę Widowiskowo-Sportową (Reg. R.O.K. „M. Z. J.”, zał. Nr 5, poz. 6), w remoncie do roku 2020. Przy skrzyżowaniu mieściła się niegdyś siedziba Oddziału PTTK w Jaworznie (w takim małym biurze, wejście od strony ul. Mickiewicza) – stąd w tym miejscu początek szlaku. Niestety kółeczka, oznaczającego początek szlaku próżno tu szukać, gdyż podczas odnawiania elewacji budynku nie odnowiono już znaków szlaku. A szkoda…

Czytaj więcej: Szlaki turystyczne miasta Jaworzna - Szlak Byczyński

Zabytkowe kapliczki Kalwarii Pszowskiej

    W Pszowie w powiecie wodzisławskim, znanym z sanktuarium Matki Boskiej Pszowskiej, zwanej Uśmiechniętą, znajduje się Kalwaria Pszowska, którą tworzy zespół zabytkowych kapliczek. Administruje kalwarią rzymsko-katolicka parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie.

Czytaj więcej: Zabytkowe kapliczki Kalwarii Pszowskiej

Kolonia „Fryderyk” w Gorzyczkach

    Nikiszowiec, Giszowiec – tych pojęć nie trzeba chyba specjalnie definiować. Dla turysty i krajoznawcy stanowią przykład wzorcowych osiedli patronackich. Oczywiście nie są to jedyne obiekty tego typu w województwie śląskim W rejestrze zabytków województwa jest ich w sumie około 260. Większość z takich osiedli lub kolonii powstała w miastach. Wszystkie mają cechę wspólną – budowane były dla pracowników różnych zakładów przemysłowych (np. kopalń, hut, koksowni). Główną zabudowę tych osiedli stanowiły wielorodzinne budynki patronackie, tzw. familoki.

Czytaj więcej: Kolonia „Fryderyk” w Gorzyczkach