Katalog Kościołów Drewnianych
Rozpoczęliśmy ten cykl, mając zamiar opublikować katalog kościołów drewnianych województwa katowickiego i jak zapewne szanowni Czytelnicy zauważyli, powoli, w kolejności alfabetycznej zaczęliśmy to zbożne dzieło realizować. Aliści - jak mawia Jerzy Waldorff - województwo katowickie od 1 stycznia 1999 roku przestało istnieć i mamy nowe województwo śląskie. Tym samym zmieniła się nieco geografia drewnianych kościółków: część znalazła się w województwie małopolskim, doszły zaś nowe - z dawnych województw bielskiego i częstochowskiego. Tak więc nasz katalog będziemy musieli uzupełnić o nowe obiekty. Na razie, kierując się nadal układem alfabetycznym, dopisaliśmy Bielowicko, Bojszów i Boronów.
Katalog Kościołów Drewnianych - Bielowicko
Na garbie Pogórza Śląskiego, około 3 km na północ od Grodźca i drogi Bielsko-Biała - Skoczów, położona jest wieś Bielowicko, znana z ładnego widoku na grupę Błatniej (917 m n.p.m.) i Klimczoka (1117 m n.p.m.)
Pierwsza wzmianka o Bielowicku pochodzi z 1223 r., kiedy to książę Henryk Brodaty (mąż świętej Jadwigi Śląskiej) podarował wieś rybnickiemu klasztorowi norbertanek. W 1497 r. książę Kazimierz sprzedał wieś Jędrzejowi Czelo z Czechowic jako dobra dziedziczne.
Katalog Kościołów Drewnianych - Bojszów
Bojszów, wieś położona w gminie Rudziniec ok. 16 kilometrów na północny zachód od Gliwic, wzmiankowana była już w średniowieczu (1376), natomiast w dokumencie z 1447 r. pojawia się informacja o kościele parafialnym. Czy jednak zachowany do dziś drewniany kościół p.w. Wszystkich Świętych jest tym, o którym wzmiankują dokumenty z XV wieku ? Różni autorzy różnie umiejscawiają go w czasie. Jedni twierdzą, że pochodzi z końca XV wieku, uważając go za jeden z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego1, inni uważają, że pochodzi on z początku wieku XVI2. Na tę drugą datę wskazują także materiały uzyskane w parafii.
Katalog Kościołów Drewnianych - Boronów
Boronów, niewielka wieś w lasach lublinieckich, swą nazwę z pewnością zawdzięcza otoczeniu - przepastnym borom. Ludność przez wieki trudniła się pracą w lesie i rolnictwem, wyrywając odwiecznej puszczy coraz większe połacie roli. Od XVI wieku zajęła się także wydobywaniem rud żelaza i kuźnictwem. Przez wieki dobra boronowskie należały do Piastów Opolskich, Habsburgów, a od XVII wieku do rodzin Dzierżanowskich i Kotulińskich. Od 1774 r. do 1945 r. Boronowem władali panowie koszęcińscy - rodzina von Sobeck i (od 1805 r.) książęta Hohenlohe-Ingelfingen.
Zamki i Pałace - Sosnowiec
W naszych wędrówkach po zamkach i pałacach województwa katowickiego powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na Sosnowiec, który - choć sam jest zaledwie miastem trochę ponad 90-letnim - posiada szereg budowli o wiele lat od niego starszych, w tym XVII-wieczny zamek i kilka XIX-wiecznych pałaców.