Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od redakcji

KG32    Trzydziesty drugi numer „Krajoznawcy Górnośląskiego”, który ukazuje się już we wrześniu, otwiera tekst Ani Wołowskiej o górnictwie rud żelaza w regionie częstochowskim. Do lat dziewięćdziesiątych region ten był największym zagłębiem wydobycia rud żelaza w Polsce. Pozostało po nim trochę pamiątek i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Z kolei nasz nowy Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Maciej Berny, przypomina dzieje „Cementowni Szczakowa” w Jaworznie. Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy kościoła ewangelickiego w Zabrzu-Mikulczycach oraz katolickich świątyń w Zamarskach i Zrębicach.
W dziale LUDZIE Leon Kopernik przypomina osobę księdza Władysława Roboty, proboszcza z Gierałtowic, bestialsko zamordowanego we wrześniu 1939 r. To hołd kapłanowi w 75. rocznicę śmierci. Z kolei Jerzy Wrodarczyk ukazuje mało znaną postać „śląskiego Wernyhory” – Wawrzyńca Hajdy. Na koniec notka o zmarłej w lutym tego roku Lucynie Szewczyk, wieloletniej kierowniczce biura Zarządu Wojewódzkiego PTTK, Regionalnego Ośrodka Programowego PTTK i Regionalnej Fundacji Turystyki i Krajoznawstwa PTTK w Katowicach.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której – oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” – pojawiły się też skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach. oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na facebooku i Google +. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.

Kopalnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim, czyli moja „przygoda” ze Szlakiem Zabytków Techniki

WSTĘP
    Moja ,,przygoda ze Szlakiem Zabytków Techniki rozpoczęła się w 2008 r., kiedy w ramach kursu na przewodników terenowych i miejskich, miałam okazję poznać obiekty leżące na szlaku takie jak: zabytkowe osiedla górnicze Nikiszowiec, Giszowiec, Galeria Szyb Wilson w Katowicach, Browar Książęcy w Tychach, Maszt Radiostacji Gliwickiej, zabytkowy Zakład Produkcji Wody ,,Zawada” w Karchowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W następnych latach (pracując jeszcze jako nauczyciel) organizując wycieczki szkolne i uczestnicząc w warsztatach dla przewodników miałam okazję odwiedzić także: Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego ,,Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego ,,Guido” w Zabrzu, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Historii Kolei, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Skansen Kolei Wąskotorowej w Rudach, kolonię robotniczą ,,Ficinus” w Rudzie Śląskiej, fabrykę porcelany ,,Porcelana Śląska” w Katowicach. Jako przewodnik prowadziłam wycieczkę w dn. 22.11.2009 r. z PTTK Sosnowiec z cyklu ,,Szlakiem Zabytków Techniki” do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych i Muzeum Browaru ,,Żywiec”.

Czytaj więcej: Kopalnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim, czyli moja „przygoda” ze Szlakiem Zabytków...

Pierwsza fabryka cementu w Galicji „Cementownia Szczakowa”

    Rozbudowujący się początkiem lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku galicyjski przemysł pochłaniał dziennie duże ilości cementu. Cement dostarczany był z opolskich cementowni i ekspediowany przez graniczną stację w Szczakowej. Eksporterem tych dostaw był szczakowski obywatel, właściciel cegielni i wapienników Karol Daniel Hechter. Odznaczający się dużą przedsiębiorczością Hechter, powziął myśl, aby zapotrzebowanie na cement zrealizować na miejscu w Galicji przez budowę cementowni i to na terenie Szczakowej. Jako właściciel cegielni i wapienników orientował się w występujących w okolicy Szczakowej surowców (wapień, glina, węgiel) przydatnych do produkcji cementu. Swoją koncepcją zainteresował właściciela firmy Gustawa Josephy z Bielska-Białej, producenta maszyn włókienniczych, eksportowanych do Rosji przez stacje kolejową w Szczakowej za pośrednictwem Hachtera. Właściciel firmy Josephy uznał pomysł budowy cementowni w Szczakowej za ekonomicznie korzystny.

Czytaj więcej: Pierwsza fabryka cementu w Galicji „Cementownia Szczakowa”

Katalog Kościołów Drewnianych - Zabrze-Mikulczyce

    Mikulczyce, dzisiejsza dzielnica Zabrza, są jedną ze starszych wsi Górnego Śląska, wzmiankowane już w 1311 r. W średniowieczu słynęły z garncarstwa, ale potem tradycja ta zaginęła i aż do początku XX w. mieszkańcy żyli wyłącznie z roli. Wśród właścicieli Mikulczyc wymienić trzeba: Ziemięckich, Fragsteina, Doleczka, von Raczka i Karola Łazarza Henckel von Donnersmarcka ze Świerklańca (po dawnych właścicielach Mikulczyc zachował się późnobarokowo-klasycystyczny piętrowy pałacyk z 1783 r., z wysokim mansardowym dachem i ryzalitem frontowym z trójkątnym przyczółkiem). Około 1530 r. zbudowano na wzgórzu drewniany kościół św. Wawrzyńca (sprzedany w 1901 r. miastu Bytom, spłonął w 1982 r.). W 1740 r. założono we wsi pierwszą szkołę, której budynek zmodernizowano w 1849 r. (kolejne szkoły w l. 1892, 1908). W 1873 r. powstała agencja pocztowa, a w 1880 r. przeprowadzono przez Mikulczyce linię kolejową Pyskowice – Biskupice. W 1894 r. zbudowano neogotycki kościół parafialny św. Wawrzyńca (proj. J. Vogta). Nowym impulsem w rozwoju wsi było odkrycie pokładów węgla kamiennego. W 1901 r. rozpoczęto wydobycie w kopalni „Abwehr” („Mikulczyce”), rok później zbudowano secesyjny ratusz (proj. A. Zehmanna) i wprowadzono elektryczne oświetlenie ulic.

Czytaj więcej: Katalog Kościołów Drewnianych - Zabrze-Mikulczyce

Katalog Kościołów Drewnianych - Zamarski

    Zamarski to wieś leżąca na Pogórzu Cieszyńskim około 5 km na północ od Cieszyna, w gminie Hażlach. Położona jest między wzniesieniem Kamieniec (388 m n.p.m.) a doliną Olzy. Należy do najstarszych wsi dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Obecnie mieszka w niej około 1200 osób. Tak jak w całej Ziemi Cieszyńskiej mieszkańcami Zamarsk są wyznawcy katolicyzmu i luteranie.
    Pierwsza wzmianka o Zamarskach pojawiła się  „..w dokumencie z dnia 25 maja w 1223 r. wystawionym przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Tenże biskup podarował za (..) zgodą wrocławskiej kapituły na prośbę czcigodnego księcia i katolickiego pana, oświeconego księcia opolskiego Kazimierza, zakonnicom kościoła św. Zbawiciela w Rybniku dziesięciny biskupie z 14 wsi w księstwie Cieszyńskiem, pomiędzy któremi znajdują się także Zamarski, wymienione w dokumentach jako Zamaischi.” 1

Czytaj więcej: Katalog Kościołów Drewnianych - Zamarski