Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od Redakcji

    Trzydziesty numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” otwierają dwie relacje Romana Żyły z naszych dorocznych imprez: Górnośląskiego Sympozjum Krajoznawczego oraz Sejmiku Przodowników Turystyki Pieszej. Krzysztof Witkowski – harcerz i krajoznawca – uświadamia nam, że minęło już 30 lat od odsłonięcia Pomnika Harcerek i Harcerzy Śląskich w Katowicach, a Lech Wiewióra przypomina o oświęcimskim „Marszu Śmierci” i organizowanych dziś imprezach turystycznych na jego trasie. Edward Wieczorek z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej pisze o przemarszu Jana III Sobieskiego przez Górny Śląsk.

    Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy świątyń w Wiśle-Głębcach, Wiśle-Zadnim Groniu i Woźnikach. Nawiązaniem do tej tematyki jest tekst Edwarda Wieczorka o translokacji kościołów drewnianych w XX w.

    Jak zapewne zauważyliście, na sąsiedniej stronie podajemy nowy adres strony internetowej: krajoznawca.org. Stary, niestety, straciliśmy z powodu opóźnienia opłaty za domenę. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nowa strona ma nową grafikę, nowe atrakcje (np. pliki audio) i swą „siostrę” na facebooku. Zapraszamy serdecznie do jej odwiedzin, a facebookowy profil – do polubienia.

Zapraszamy do lektury.


 

O XXVIII Górnośląskim Sympozjum Krajoznawczym

LOGO 28    W dniach 6-7.04.2013 r. odbyło się kolejne, XXVIII Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze nt. „Atrakcje Ziemi Raciborskiej”, w którym wzięło udział 50 osób z terenu całego województwa śląskiego. Hasłem przewodnim pierwszego dnia objazdu krajoznawczego była przyroda ziemi raciborskiej, a objazd zaczęliśmy od Rud. Mimo zimowej jeszcze aury, wędrowaliśmy w towarzystwie dr. Jana Dudy z Raciborza po zespole klasztorno-pałacowo-parkowym, stanowiącym dziś Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej.

Czytaj więcej: O XXVIII Górnośląskim Sympozjum Krajoznawczym

Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej Województwa Śląskiego w Wysowej

LOGO SEJMIK    W dniach 11-13.10.2013 r. odbył się Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej Woje-wództwa Śląskiego na obszarze Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego oraz Kotliny Sądeckiej. W imprezie uczestniczyło  56 osób z terenu naszego województwa.

    Na bazę noclegową wybrany został ośrodek „4 pory roku” w Wysowej, na którego terenie zorganizowano również spotkanie integracyjne przy grillu. Bogaty program zwiedzania rozłożony został na trzy dni.

Dzień 1: Katowice – Ciężkowice – Rzepiennik Biskupi – Binarowa – Biecz – Wysowa
Dzień 2: Wysowa – Łosie – Szymbark – Gorlice – Owczary – Sękowa – Przełęcz Małastowska – Kwiatoń
Dzień 3: Wysowa – Grybów – Nowy Sącz – Falkowa – Katowice

Czytaj więcej: Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej Województwa Śląskiego w Wysowej

Harcerski pomnik w Katowicach ma 30 lat

    4 września 1983 r. odsłonięto w Katowicach pomnik poświęcony Harcerzom Śląskim, którzy podczas II wojny światowej, na całym świecie, oddali życie za Ojczyznę. Pomnik, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, stanął w odległości nieco ponad 100 m. od miejsca, gdzie równo 44 lata wcześniej, 4 września 1939 r. niemieccy najeźdźcy zamordowali 104 Polaków, wśród nich harcerzy i powstańców śląskich. Miejsce ich śmierci znajdowało się na podwórzu domu przy ulicy Zamkowej 2 (dziś Al. Korfantego), na prawym brzegu rzeki Rawy. Ta data: 4 września, stała się Świętem Harcerzy hufca katowickiego i nieformalnym Świętem Chorągwi Śląskiej ZHP.

Czytaj więcej: Harcerski pomnik w Katowicach ma 30 lat

Turystyka na trasie "Marszu Śmierci"

    Od wielu już lat coroczne sezony turystyczne otwieram około połowy stycznia… Nie żebym zimową turystykę szczególnie lubił, ale z racji obchodów kolejnych rocznic tragicznej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jaka miała miejsce w styczniu 1945 r. Biorę więc udział w rajdzie upamiętniającym to wydarzenie, rajdzie, którego sam byłem pomysłodawcą.

    Na historycznej trasie ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego wyznakowano w latach 50. XX w. pierwszy szlak turystyczny. W zamyśle inicjatorów znaki szlaku miały przypominać biało-niebieskie obozowe pasiaki z czerwonym trójkątem i literą „P” na białym pasie w prawym górnym rogu. Ostatecznie takiego znakowania dokonano tylko na małych odcinkach, zaś całą resztę szlaku wyznakowano paskami biało-niebieskimi. Równocześnie z wyznakowaniem szlaku, PTTK i PZMot przystąpiły do organizacji imprezy turystyczno-patriotycznej, upamiętniającej ofiary ewakuacji, która do historii przeszła pod nazwą „marszu śmierci”.

Czytaj więcej: Turystyka na trasie "Marszu Śmierci"