Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Tytus Szlompek (1933-2013)

szlompek1W dniu 29.07.2013 r. w wieku 80 lat zmarł nasz Drogi Kolega Tytus Szlompek.
    Był wybitną postacią w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Z zawodu był inżynierem mechanikiem, a Jego drugim zawodem było dziennikarstwo po ukończeniu w 1972 r. Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Z natury był humanistą i miłośnikiem wędrówek, przyrody, krajobrazu. Cenił piękno naszego kraju, kochał i szanował ludzi.

    Jako uczeń Technikum Górniczego słynnej „Sztygarki” w Dąbrowie Górniczej, a późnej jako student Politechniki Krakowskiej organizował pierwsze wyprawy w pobliską Jurę i Beskidy. Po zdobyciu uprawnień przewodnickich w Krakowie zorganizował i prowadził kilkanaście obozów górskich. W 1949 r. wstąpił do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a następnie w 1951 r. do PTTK. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych, a następnie w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach, a zawodową karierę zakończył jako inspektor kopalń w Zjednoczeniu Budownictwa Górniczego w Katowicach przechodząc w 1984 r. na emeryturę.

    W miejscach nauki i pracy zakładał Koła PTTK, a będąc dobrym organizatorem zyskiwał sympatię szerokiej rzeszy członków i sympatyków PTTK w tym narciarzy i górali w Oddziałach PTTK w Krakowie, Bielsku – Białej, Katowicach i Sosnowcu.
W latach 1960-1985 był członkiem a następnie Wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach. Od 1961 do 1980 r. był członkiem i Wiceprzewodniczącym Komisji Narciarskiej Zarządu Głównego PTTK, a w latach 1995-2002 – członkiem Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK oraz członkiem Komisji Osiedlowej Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach i Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. W latach 1974-1978 był członkiem Rady Naczelnej i Rady Grupy Beskidzkiej GOPR z ramienia PTTK.

    Żegnamy niestrudzonego organizatora wielu imprez górskich, pieszych, narciarskich o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, współorganizatora i kronikarza 31 Złazów Rodzinnych Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych woj. śląskiego liczących nawet 2000 uczestników, a także współorganizatora 11 Pikników integracyjnych Osób Niepełnosprawnych w których brało udział 400-700 osób.

    Był współautorem monografii Koła Przewodników Beskidzkich im. Bogusława Ryboza oraz wydawnictwa: „Turystyka Rodzinna”, stałym współpracownikiem magazynu turystycznego „Światowid”, a później „Gościńca” oraz autorem licznych artykułów o tematyce turystycznej w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Był uczestnikiem wszystkich powojennych Kongresów Krajoznawstwa Polskiego.

    Był założycielem Klubów Narciarskich, prowadził szkolenia przodowników narciarskich, był twórcą „Kodeksu Narciarskiego” oraz współtwórcą wielu szlaków narciarskich w Beskidach.

Posiadał uprawnienia:

  • Przewodnika Beskidzkiego i Terenowego,
  • Przodownika Górskiej i Narciarskiej Odznaki Turystycznej,
  • Instruktora Krajoznawstwa Regionu oraz szkolenia kadry PTTK,
  • Pilota wycieczek krajowych.

Posiadał odznaczenia państwowe i resortowe:

  • Krzyż Kawalerski OOP;
  • Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi,
  • Złota Odznaka Zasłużony Działacz Turystyki,
  • Złota i Srebrna Odznaka Zasłużony w rozwoju woj. Śląskiego,
  • Złota Honorowa Odznaka PTTK,
  • Odznaka za Zasługi dla Turystyki Górskiej,
  • Odznaka za Zasługi dla Polskiego Związku Narciarskiego,
  • Nagroda III stopnia „Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie turystyki i wypoczynku”
  • Godność „Członka Honorowego PTTK”.

    Był człowiekiem o niezwykle pogodnym usposobieniu, o ogromnej życzliwości dla ludzi, wspaniałym mężem, i wielce oddanym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

TAKI POZOSTANIE W NASZEJ PAMIĘCI

Grono Przyjaciół