Od redakcji
Trzydziesty piąty numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” zawiera kilka tekstów kandydatów na uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu, którzy uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez Oddział PTTK Podbeskidzie w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalną Pracownią Krajoznawczą PTTK w Katowicach. Warunkiem uzyskania uprawnień jest publikacja krajoznawcza. O tym, czy nasz wybór był słuszny, przekonają się Czytelnicy po lekturze tekstów.
Numer otwiera publikacja Mateusza Samy o jaworznickim rynku, będąca próbą inwentaryzacji krajoznawczej tego miejsca. Kolejne teksty, to interesujący opis katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej (niegdyś fary miasta Bielsko) Elżbiety Jagosz i relacja z dwóch chorzowskich Spotkań Przodowników Turystyki Pieszej Województwa Śląskiego w lalach 2015-2016. Wracamy do Katalogu Kościołów Drewnianych, otwierając suplement opisem świątyni w Juszczynie, autorstwa Leona Kopernika. W dziale Miscellanea tym razem szkic o holizmie w działaniach! krajoznawczych młodzieży szkolnej z Lublińca Teresy Lukosek i notka o dziejach mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Kopicach- oraz apel o jego ratowanie - Teresy Kudyby i Macieja Mischoka.
Numer zamyka wspomnienie o Gerardku Suchanku, autorstwa Leona Kopernika i informacja o śmierci Antka Kluska. Obydwaj nie tak dawno opuścili nasze szeregi.
Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której - oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” - znajdują się skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na Facebooku i Google+. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.
Miłej lektury.
Katedra Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej
Katedra św. Mikołaja jest najważniejszym kościołem diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła katolickiego i jedną z najokazalszych budowli miasta. Stoi na miejscu dawnego kościoła gotyckiego. W swojej historii była wielokrotnie niszczona pożarami, a po nich odbudowywana i rozbudowywana. Pierwszy kościół został wzniesiony w tym miejscu w l. 1445-1447 w stylu gotyckim przez księcia cieszyńskiego Wacława I na miejscu stojącego tu przypuszczalnie drewnianego kościółka otoczonego cmentarzem. Był on budowlą jednonawową z prostokątnym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie od wschodu, przykrytą sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Budowa murowanej świątyni wiąże się z przeniesieniem parafii z kościoła w Starym Bielsku do miasta Bielska, a jej patron – św. Mikołaj – stał się patronem miasta. Kościół zbudowano nie opodal południowej pierzei rynku wzdłuż murów obronnych. Wokół kościoła powstał zespół budynków parafialnych, plebania, szkoła i szpital. Na temat pierwszego stulecia istnienia parafii nie zachowały się żadne wzmianki.
O walorach krajoznawczych Chorzowa przez pryzmat spotkań Przodowników Turystyki Pieszej województwa śląskiego w latach 2015-2016
ODKRYJMY UROKI CHORZOWA
Chorzów należy do tych miejsc, które warto nie tylko zwiedzać i podziwiać, ale także poznawać. Odkrywanie uroków miasta, nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka, a świadczących o niezwykłej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym, może być interesujące zarówno dla samych mieszkańców, jak i dla odwiedzających nas gości z kraju i zagranicy.