Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od redakcji

35    Trzydziesty piąty numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” zawiera kilka tekstów kandydatów na uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu, którzy uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez Oddział PTTK Podbeskidzie w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalną Pracownią Krajoznawczą PTTK w Katowicach. Warunkiem uzyskania uprawnień jest publikacja krajoznawcza. O tym, czy nasz wybór był słuszny, przekonają się Czytelnicy po lekturze tekstów.
Numer otwiera publikacja Mateusza Samy o jaworznickim rynku, będąca próbą inwentaryzacji krajoznawczej tego miejsca. Kolejne teksty, to interesujący opis katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej (niegdyś fary miasta Bielsko) Elżbiety Jagosz i relacja z dwóch chorzowskich Spotkań Przodowników Turystyki Pieszej Województwa Śląskiego w lalach 2015-2016. Wracamy do Katalogu Kościołów Drewnianych, otwierając suplement opisem świątyni w Juszczynie, autorstwa Leona Kopernika. W dziale Miscellanea tym razem szkic o holizmie w działaniach! krajoznawczych młodzieży szkolnej z Lublińca Teresy Lukosek i notka o dziejach mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Kopicach- oraz apel o jego ratowanie - Teresy Kudyby i Macieja Mischoka.
    Numer zamyka wspomnienie o Gerardku Suchanku, autorstwa Leona Kopernika i informacja o śmierci Antka Kluska. Obydwaj nie tak dawno opuścili nasze szeregi.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której - oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” - znajdują się skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na Facebooku i Google+. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.