Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Spotkanie Górnośląskiego Kręgu Krajoznawców

    W dniu 15.05.2024 r., tak jak w każdą trzecią środę miesiąca miało miejsce spotkanie Górnośląskiego Kręgu Krajoznawców. Tym razem spotkaliśmy się w Jaworznie na terenie obecnego Osiedla Stałego gdzie można znaleźć pozostałości po nazistowskim obozie koncentracyjnym Neu-Dachs - filii KL Auschwitz-Birkenau(powstałym w 1943 r.), oraz funkcjonujących do 1956 r.: komunistycznym Centralnym Obozie Pracy i Progresywnym Więzieniu dla Młodocianych Więźniów Politycznych. Foto: (kom.) - MDm.

nn1

nn2

nn3

nn4

Spotkanie Górnośląskiego Kręgu Krajoznawców - zaproszenie

    Impreza głównie dla krajoznawców i kadry programowej PTTK - w nadchodzącą środę.

nn5

Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze - dzień drugi

    Drugi dzień (12 maja 2024) Górnośląskiego Sympozjum Krajoznawczego obiektywem (komórką) naszego kolegi.

mm1

mm2

mm3

mm4

Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze

      Tak wyglądał pierwszy dzień naszego Górnośląskiego Sympozjum Krajoznawczego (11 maja 2024 r.).

ll1

ll2

ll3

ll4

ll5

Coroczne spotkanie przewodników

    W dniu 5 maja 2024 r. na Groniu Jana Pawła II miało miejsce coroczne spotkanie przewodników (nie tylko z naszego województwa) oraz innych przedstawicieli kadry programowej pttk. W spotkaniu udział wzięło łącznie (przybyło na nie) co najmniej 200 osób oraz znaczna liczba turystów indywidualnych obecnych całymi rodzinami. Tym razem Mszę Świętą celebrowali ks. Piotr Wenzel (kapelan przewodników Archidiecezji Katowickiej) oraz ks. Artur Świeży SDB - duszpasterz, Krajowy Duszpasterz Turystów.

kk1

kk3

kk2

kk4

Wspominamy dziś Edziusia

    Pamiętamy, wspominamy i ciągle Go widzimy tak jak gdyby był obok nas a to już dwa lata.

edzius

"Poznajemy Ojcowiznę" - zakończenie etapu wojewódzkiego

   W piątek 26.04.2024 r. w Będzinie miało miejsce zakończenie wojewódzkiego etapu XXXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu "Poznajemy Ojcowiznę" którego organizatorem jest ZG PTTK. Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić (wraz z opiekunami) Zamek w Będzinie, Muzeum Zagłębia (Pałac Mieroszewskich) oraz uczestniczyć w historycznym spacerze. Nam jako organizatorowi tegoż etapu wydatnie pomagał O/PTTK Będzin za co składamy na ręce Prezesa Oddziału kol. Marka podziękowania. W tym miejscu dziękujemy również kol. Grzegorzowi Onyszko - przedstawicielowi Fundacji Brama Cukermana, za prowadzenie spaceru "Śladami Rutki Laskier". Foto - MDm

jj1

jj2

jj3

jj4

Zwiedzanie firmy Sandvic Coromant

   Miniony wtorek (23 kwiecień 2024 r.), upłynął grupie miłośników lokalnego krajoznawstwa na kilkugodzinnym zwiedzaniu mającej swą siedzibę w Katowicach - Załężu firmy Sandvic Coromant. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych producentów w dziedzinie różnorodnych płytek skrawających i kontynuuje tradycje śląskiej Huty Baildon w wytwarzaniu węglików spiekanych zwanych BaiLDONiTem. Poprzez usamodzielnienie i następnie wejście Wydziału Płytek Wieloostrzowych Huty Baildon (od 1995 roku) do szwedzkiej Grupy Sandvik, jakość i produkowany asortyment wzmocniony został nowymi technologiami wytwarzania i nowoczesnymi procedurami zarządzania i nadzoru. Obecnie wytwarza się tu przeszło 25 000 pozycji na specjalne zamówienia kierowane z całego świata. Są to standardowe płytki skrawające z węglików spiekanych do toczenia, frezowania, przecinania i rowkowania, w wydajnych gatunkach niepokrywane i pokrywane powłoką oraz różnorodne płytki wieloostrzowe do specjalnych zastosowań. W gronie klientów znajdują się m.in. najważniejsze na świecie firmy z branży motoryzacyjnej, lotniczej i energetycznej. Zamieszczone zdjęcia wykonane przez uczestników (MDm i JW) oraz ze zbiorów internetowych. Dziękujemy kol. Zenonowi Całujkowi za organizację tego wydarzenia.

ii1

ii3

ii2

III Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego "Przewodnik - Krasomówca

    Prezentujemy tu kilka (dziś już historycznych) zdjęć wykonanych w marcu 2016 roku podczas finału III Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego "Przewodnik - Krasomówca, odbywającego się Zamku Pszczyńskim.

hh1

hh2

hh3

hh4

 

Kościółek św. Wawrzyńca

    Ten gotycko-renesansowy kościółek św. Wawrzyńca "Na górce" został wybudowany ok. 1590 roku jako fundacja ówczesnego właściciela Orzesza. Jest to najstarsza świątynia w tej miejscowości - wg przekazów stoi w miejscu kościółka wybudowanego przez zakon templariuszy. Warto tam wstąpić. Foto Mariusz Demetrecki 2019 r.

gg1

gg2

gg3

gg4