Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Witamy w nowym województwie!

    1 stycznia 1999 roku obudziliśmy się w nowym województwie śląskim. Liczy ono 12 294 km2 i - według danych Głównego Urzędu Statystycznego - zamieszkuje je 4894 tys. osób: 2513 tys. kobiet i 2381 tys. mężczyzn. Na 1 km2 powierzchni przypada 398 mieszkańców, co daje największe w Polsce zagęszczenie. Pod względem powierzchni zajmujemy 14 miejsce (na 16), natomiast pod względem ludności - 2 miejsce po mazowieckim.

Czytaj więcej: Witamy w nowym województwie!

Zamki i Pałace - Kończyce Małe

    Na południowym krańcu województwa śląskiego, 13 km na północ od Cieszyna, przy drodze do Jastrzębia Zdroju leży wieś Kończyce Małe. Zajmuje ona urozmaiconą krajobrazowo dolinę rzeki Piotrówki, a 96% jej powierzchni stanowią użytki rolne, lasy i stawy. Nad jednym ze stawów, na wyspie otoczonej fosą, zbudowano pod koniec XV lub na początku XVI wieku niewielki zamek, który kolejny właściciel Jan Sedlnicki z Choltic i Śląskiej Ostrawy, marszałek Księstwa Cieszyńskiego, rozbudował i przebudował w 1560 r., nadając mu charakter renesansowy. Jako wiano córki Sedlnickiego Katarzyny zamek wszedł w posiadanie Piotra Czelo z Czechowic, syna Jana - kanclerza Księstwa Cieszyńskiego.

Czytaj więcej: Zamki i Pałace - Kończyce Małe

Katalog Kościołów Drewnianych - Bieruń Stary

    Drewniany kościół p.w. Św. Walentego na cmentarzu przy ul. Krakowskiej jest przez miejscową ludność nazywany pieszczotliwie "Walencikiem". Szczyci się posiadaniem relikwii św. Walentego, których autentyczność potwierdza dokument z 28 lutego 1961 r.
    Na temat powstania świątyni istnieją dwie hipotezy. Według jednej jest to dawny kościół grodowy, związany ze średniowiecznym gródkiem stożkowym, istniejącym niegdyś na pobliskim "Kopcu". Według drugiej, świątynia została przeniesiona z Pszczyny.

Czytaj więcej: Katalog Kościołów Drewnianych - Bieruń Stary

Katalog Kościołów Drewnianych - Bobrowniki

W dawnych wiekach ludność osady Bobrowniki trudniła się łowieniem bobrów, których cenne skóry dostarczane były na dwór książęcy. Po nabyciu w 1442 r. księstwa siewierskiego przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego od Wacława księcia cieszyńskiego, Bobrowniki wraz z przyległymi wsiami stały się własnością biskupów krakowskich.

Czytaj więcej: Katalog Kościołów Drewnianych - Bobrowniki

"Wędrówka i Praca". Obozowe akcje wędrowne Katowickiej Chorągwi ZHP

    Wydawałoby się, że sprawa jest powszechnie znana, bo nazwy tych akcji w żargonie kadry instruktorskiej Związku Harcerstwa Polskiego przewijały się w minionych dekadach historii harcerstwa. Jednakże - jak to bywa z pojęciami obiegowymi - nie zawsze zdajemy sobie sprawę z istoty zagadnienia określonego potoczną nazwą. Stąd ośmielam się przypomnieć bardzo lakonicznie (z uwagi na objętość niniejszego szkicu) inicjatywy programowo-organizacyjne chorągwi katowickiej, które w 85-letniej historii służby harcerskiej stały się najdłuższymi przedsięwzięciami akcji obozowej ZHP, bo trwającymi ponad lub blisko trzydzieści lat.

Czytaj więcej: "Wędrówka i Praca". Obozowe akcje wędrowne Katowickiej Chorągwi ZHP