Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od redakcji

kg 38 okladka578    Trzydziesty ósmy numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” przynosi interesujący tekst Mirosława Nowaka o nietypowej, bo na terenie wsi, kolonii robotniczej w Gorzyczkach oraz krótki szkic o kapliczkach Kalwarii Pszowskiej Jacka Antonowicza. Z kolei Mateusz Sarna opisuje jeden ze znakowanych szlaków pie-szych Jaworzna – Szlak Byczyński, a Marcin Klemenski – biogram księcia strzeleckiego Alberta. W suplemencie do Katalogu Kościołów Drewnianych tym razem o kaplicach: św. Jana Nepo-mucena w Tworogu Małym i kaplicy Magdalenka – na pograniczu woj. śląskiego i opolskiego, autorstwa Leona Kopernika i Edwarda Wieczorka.
    W 2019 minęłaby setna rocznica urodzin, zmarłego przed dziesięcioma laty ks. Jerzego Pawlika. Jego sylwetkę przypomina Krzysztof Witkowski, zaś Małgorzata Janota wspomina swego ojca – znanego bytomskiego działacza turystycznego – Ryszarda Wrodarczyka. Zeszyt zamyka informacja o obiektach, wpisanych w ostatnich latach na listę pomników historii w ramach projektu „100 pomników historii na 100-lecie Niepodległości”.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której – oprócz archiwalnych nume-rów „Krajoznawcy Górnośląskiego” – znajdują się skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na Facebooku i Google+. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia. Polecamy także blog Edwarda Wieczorka na portalu www.slaskie.travel pod nazwą „Odkrywamy Śląskie (https://www.slaskie.travel/pl-PL/Artykuly/974148)


Miłej lektury.