Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

XIX Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze

XIX clip image002    W dniach 8 i 9 maja 2004 roku odbyło się w Bytomiu kolejne, XIX Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem w 2004 roku Bytom obchodzi 750. rocznicę lokacji miasta, zaś majowy termin sympozjum wplótł się w cykl imprez rocznicowych organizowanych przez Komitet Obchodów 750 lecia Bytomia.
     Tegoroczne Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze zorganizował Klub Turystyki Pieszej "Plątonodzy" i Zarząd Oddziału PTTK im. Stefana Lachowicza w Bytomiu, przy merytorycznej współpracy Górnośląskiego Kręgu Krajoznawców w Katowicach.

     Rozpoczęcie Sympozjum miało miejsce 8 maja o godz. 1000 w Młodzieżowym Domu Kultury w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 12 i po krótkim wprowadzeniu uczestnicy wysłuchali trzech referatów:

  • "Rola i znaczenie Bytomia na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków" - dr Małgorzaty Kaganiec;
  • "Rola Bytomia w sieci komunikacyjnej Górnego Śląska" - mgr Przemysława Nadolskiego;
  • "Historia rodów Wincklerów i Donnersmarcków na Ziemi Bytomskiej" - dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.

    Po obiedzie uczestnicy, prowadzeni przez Sławomira Hanca i Edwarda Wieczorka, przeszli jedną z dwóch wyznakowanych przez bytomski Oddział PTTK miejskich ścieżek spacerowych - ścieżką zieloną "Spacer po starym mieście".
     Ten spacer śladami średniowiecznego Bytomia zajął prawie 2 godziny, po czym uczestnicy przejechali do Piekar Śląskich i po zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma ruszyli zwiedzić Bazylikę piekarską i tutejszą Kalwarię. Tę część programu Sympozjum znakomicie zrealizował przewodnik po Sanktuarium Piekarskim kol. Andrzej Wrodarczyk.
     Po kolacji część uczestników zdawała egzaminy na Instruktora Krajoznawstwa Regionu oraz na rozszerzenia uprawnień Przodowników Turystyki Pieszej.
     W niedzielę dnia 9.05.2004 r. po śniadaniu o godz. 930 nastąpił wyjazd na wycieczkę autokarową na trasie : Radzionków (zwiedzanie Muzeum Chleba) - Miechowice, (zwiedzanie ruin zamku Tiele-Wincklerów i zespołu "Ostoja Pokoju" z domkiem-muzeum Matki Ewy) - Stolarzowice - Repty Śląskie (zwiedzanie parku i fragmentu pałacu Donnersmarcków - masztalni) - Stare Tarnowice (kościół Św. Marcina) - Nakło Śląskie (zamek Donnersmacków z zewnątrz i neoromański kościół parafialny z 1892 r.) - Świerklaniec (park i dawny ewangelicki kościół pałacowy). Ze Świerklańca po obiedzie nastąpił wyjazd do Bytomia i zakończenie XIX Sympozjum.
     W Sympozjum wzięli udział krajoznawcy i przodownicy turystyki pieszej z: Rybnika, Zabrza, Siemianowic, Jaworzna, Chrzanowa, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Wodzisławia Śląskiego i Bytomia.

Sławomir Hanc