Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Katalog Kościołów Drewnianych - Kaplica na Buczniku

bucznik clip image002 0002    W Istebnej znajduje się jeszcze jeden drewniany zabytek architektury sakralnej. Jest nim kapliczka rodziny Konarzewskich, znajdująca się na stoku Bucznika w przysiółku Andziołówka. Ta miła dla oka budowla powstała z inicjatywy Ludwika Konarzewskiego seniora (1885-1954), znanego malarza i rzeźbiarza, ożenionego z Jadwigą Wałachową - siostrą równie znanego malarza i rzeźbiarza Jana Wałacha z Istebnej.
     Ludwik Konarzewski wraz z rodziną w czasie I wojny światowej został internowany przez Rosjan i zesłany do Buzułuku w 1920 r., skąd udało mu się wrócić do kraju. W 1922 r. osiadł w Istebnej i na stokach Bucznika zbudował dom, a w 1923 r. także kapliczkę wg własnego projektu, jako wotum za ocalenie z Sybiru.
     Niewielka kaplica, konstrukcji zrębowej, zbudowana jest na planie prostokąta, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie i ganeczkiem przed wejściem. Nakryta jest dwuspadowym, gontowym dachem z niewielką wieżyczką w przedniej części kalenicy. W jej wnętrzu umieszczone są niektóre dzieła Ludwika Konarzewskiego seniora.

Edward Wieczorek