Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wacek

wac1    Wacław Ciupidro urodził się 6 listopada 1932 r. w Przemykowie (woj. małopolskie). Posiadał wykształcenie wyższe techniczne. Na stałe związał się z Mikołowem zamieszkując tu w 1953 r. i podejmując pracę zawodową w miejscowych Zakładach Mechanicznych Górnictwa i Energetyki „Wiromet”, gdzie przechodził kolejne stopnie awansu zawodowego, będąc przez ostatnie 16 lat pracy naczelnym inżynierem – 1. zastępcą dyrektora zakładu. W 1991 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę.


    W 1957 r., mając lat 25, wstąpił do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przez ponad pół wieku pełnił wiele funkcji społecznych na różnych szczeblach organizacyjnych. Od 1989 r., jeszcze pracując zawodowo został członkiem Zarządu naszego Oddziału PTTK aby później w latach 1991–2005 – po przejściu na emeryturę – kierować pracami Oddziału jako Prezes. W tym czasie, od 1994 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Regionalnej Fundacji Turystyki i Krajoznawstwa PTTK w Katowicach, a następnie – od 2002 r. Prezesa jej Zarządu. Był przodownikiem turystyki kolarskiej i pieszej. Bezcenny był jego wkład w organizację imprez o charakterze masowym dla mieszkańców i młodzieży powiatu mikołowskiego jak rajdy górskie, piesze, kolarskie czy narciarskie w trakcie których propagowano zdrowy styl spędzania wolnego czasu.
    W latach 1973‒1988 był członkiem, a następnie do 1992 r. – Prezesem Zarządu Oddziałowego Klubu Narciarskiego „Szreń”, który w 1988 r. wprowadził do struktur Śląskiego Związku Narciarskiego. W Klubie tym ustawicznie współorganizował wiele masowych narciarskich imprez regionalnych dla amatorów w konkurencjach alpejskich które funkcjonowały pod nazwą tak zwanych „Białych niedziel” oraz o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Był licencjonowanym sędzią Polskiego Związku Narciarskiego w stopniu międzynarodowym.
    Na Zjeździe Oddziału PTT w Mikołowie w 2005 r. otrzymał godność Honorowego Prezesa Oddziału.
    Dzięki jego wysiłkom i umiejętnościom organizatorskim nasz mikołowski Oddział PTTK przetrwał trudny okres przemian lat dziewięćdziesiątych XX wieku utrzymując własny zabytkowy budynek w centrum miasta, który został niedawno wyremontowany z inicjatywy i pod osobistym nadzorem kolegi Wacława.
    Jego permanentnie dobre stosunki z władzami lokalnymi przyczyniały się do wzajemnej współpracy, dzięki czemu Oddział stale jest w mieście i powiecie widoczny oraz przez władze samorządowe ceniony. Dowodem tego między innymi było wyróżnienie kolegi Wacława w 2008 r. za działalność na rzecz Mikołowa w ramach konkursu Mikołowianin Roku 2007.
    Wacław Ciupidro był też wielokrotnie wyróżniany i odznaczany między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką „Zasłużony dla Energetyki”, srebrną odznaką „Zasłużony dla Górnictwa”. Za zasługi dla turystyki, a zwłaszcza dla PTTK został uhonorowany najwyższą godnością w Towarzystwie – tytułem Członka Honorowego. Posiadał też Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką Honorową „Za zasługi dla turystyki”, Katowicką Odznaką Honorową, Odznaką „Zasłużony dla Polskiego Związku Narciarskiego”. Był wpisany do „Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK Województwa Śląskiego”.
    Wacław Ciupidro był działaczem wybitnym, o szerokich horyzontach. Przeżywszy lat 83, zmarł 19.06.2016 r. Pożegnało Go ogromne grono przyjaciół oraz liczne poczty sztandarowe w dniu 23.06.2016 r. o godz. 12.00 w Kościele Najświętszej Marii Panny Matki Zbawiciela w Mikołowie. Członkowie Oddziału PTTK w Mikołowie dziękują mu za lata współpracy i będą stawiać Go za wzór działacza, społecznika i wspaniałego człowieka.

Mariusz Dmetrecki

 

wac2