Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od redakcji

34okladka    Trzydziesty czwarty numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” zawiera głównie teksty kandydatów na uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu, którzy uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez Oddział PTTK Podbeskidzie w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalną Pracownią Krajoznawczą PTTK w Katowicach. Warunkiem uzyskania uprawnień jest publikacja krajoznawcza. O tym, czy nasz wybór był słuszny, przekonają się Czytelnicy po lekturze tekstów. Numer otwiera publikacja Pawła Nalepy o sosnowieckich ewangelikach. To nasz skromny wkład obchody 500-lecia Reformacji. Kolejne teksty to: wnikliwy opis zespołu starego i nowego kościoła parafialnego w Suchej Beskidzkiej Władysławy Błachut, dzieje jankowickiej Studzienki (pisanej z dużej litery, bo to nazwa konkretnego miejsca) Henryka Marszolika i opis kolonii robotniczej „Emma” w Radlinie Damiana Grobelnego.
    Edward Wieczorek zamieścił tekst o podziemiach katowickiej katedry. To poniekąd pokłosie wycieczki szkoleniowej po katowickiej katedrze Chrystusa Króla, która odbyła się 15 lutego 2017 r., a której nie dane było spenetrowanie całych podziemi. Uczestnicy obejrzeli tylko kryptę grobową biskupów-ordynariuszy diecezji katowickiej. W Miscellaneach parę słów o nowych obiektach na prestiżowej liście Pomników Historii i Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Numer zamyka wspomnienie o Wacku Ciupidrze, którego nekrolog zamieściliśmy na IV str. okładki numeru 33.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której - oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” - znajdują się skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na Facebooku i Google+. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.