Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od Redakcji

   Trzydziesty pierwszy numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” otwiera tekst Ani Wołowskiej o powstaniu styczniowym w okolicy Częstochowy, czyli w północnej części obecnego województwa śląskiego. Jest to nawiązanie do tekstu Dariusza Jurka o powstaniu styczniowym w Zagłębiu Dąbrowskim z numeru 29 „Krajoznawcy” i zamknięcie tematyki powstania.

    Zygmunt Bracławik dzieli się z nami swoimi wspomnieniami przewodnickimi. Tekst ten zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na wspomnienia przewodnickie, zorganizowanym w roku 2013– Roku Przewodnictwa w PTTK

    Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy świątyń w Zabrzu-Zaborzu i Zacharzowicach. Powinien się tu zmieścić także tekst o drewnianym kościele ewangelickim w Zabrzu-Mikulczycach, ale z braku czasu pojawi się on w kolejnym numerze „Krajoznawcy”. Kolega Roman Żyła przypomina nasze 29. Górnośląskie Sympozjum Krajoznawcze w Mikołowie i okolicy, a Leon Kopernik – sylwetkę zmarłego w 2013 roku kolegi Wiesława Wichra.

    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której pojawiły się też skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych – najczęściej niszowych – czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na facebooku i Google +. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury