Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Antoni Przybyła - Antoś (1949-2008)

Antek Przybyla 5850    Chociaż poruszał się już na wózku inwalidzkim, zawsze starał się być wśród swoich zbiorów, zwłaszcza, gdy odwiedzały je wycieczki. Nawet dla indywidualnego turysty chcącego odwiedzić Jastrzębską Izbę Regionalną gotów był na spory wysiłek i przyjazd na spotkanie. Jeszcze niedawno otwierał wystawę „Świat na starej pocztówce” i przygotowywał kolejną...

    Odszedł 22 września 2008 r., a Jastrzębie Zdrój straciło jednego z największych pasjonatów i kolekcjonerów pamiątek przeszłości.

    Mimo, iż był Ślązakiem z wyboru, całe dorosłe życie związał z tym regionem. W Jastrzębiu Zdroju pracował zawodowo i działał społecznie. Zakładał Jastrzębski Klub Hobbystów i był jednym ze współorganizatorów Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej. Współpracował ze społecznością polską na Zaolziu, za co Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej nadał Mu brązowa Odznakę Zasługi.

    W 2004 r. otrzymał Nagrodę Miasta Jastrzębie Zdrój za całokształt działalności w upowszechnianiu kultury i ochronie dóbr kultury. Jednak największym osiągnięciem Antosia, z którego był szczególnie dumny, było zorganizowanie Jastrzębskiej Izby Regionalnej i udostępnienie własnych zbiorów szerokiej publiczności. Zbiorów, z których korzystały zarówno dzieci szkolne, poznające historię swojego regionu, jak i studenci piszący swe prace dyplomowe.

    Jastrzębskie środowisko straciło w Nim aktywnego krajoznawcę i przodownika turystyki pieszej, który mniej udzielał się na trasach, za to więcej czasu poświęcał na odkrywaniu i dokumentowaniu historii i tradycji niegdysiejszej „perły śląskich uzdrowisk”.

I takim pozostanie w naszej pamięci.

Lech Wiewióra