Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od Redakcji

    Jak widać, zaeksperymentowaliśmy i Krajoznawca po raz pierwszy ukazuje się w kolorowej okładce. Nie wiemy tylko, czy będzie tak stale, więc stronę tytułową na wszelki wypadek pozostawiamy tradycyjną.

    Dwudziesty drugi numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” otwiera spory materiał dotyczący historii Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Katowicach, którego spadkobiercą jest - działający do dziś - Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Nie udało nam się go, ze względu na objętość, opublikować w roku ubiegłym - roku jubileuszu stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, więc czynimy to teraz.

    Porcję kolejnych opisów drewnianych świątyń, w ramach Katalogu Kościołów Drewnianych, otwierają Łaziska, często niewłaściwie nazywane Łaziskami Rybnickimi, a kończy na razie Miasteczko Śląskie. Na stałe też zagościła na naszych łamach tematyka zabytków techniki, zapanowała bowiem w Polsce moda na INDUSTRIAL.

    Wśród autorów pojawiło się kilka nowych nazwisk: znany popularyzator historii Zagłębia Bolesław Ciepiela oraz niedawno mianowani Instruktorzy Krajoznawstwa Regionu - Sławomir Gac i Łukasz Malcharczyk.

    Tradycyjnie też zapraszamy na naszą stronę www.gomyslask.org.pl oraz zaprzyjaźnione strony - Roberta Respondowskiego www.krajoznawca.eu (tam m.in. wykaz,-wizerunki i regulaminy wszystkich naszych odznak krajoznawczych) oraz Krzysztofa Kudleka www.montes.pl (netowa wersja czasopisma Montes Tarnovicensis)

Zapraszamy do lektury.