Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Niestrudzony zagłębiowski pisarz

    Na rynku księgarskim ukazała się kolejna, już dwudziesta dziewiąta książka autorstwa Bolesława Ciepieli. Jej tytuł to „Organizacje niepodległościowe w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy”. Książka wydana została przez Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Będziński, którego prezesem jest właśnie autor książki. Współautorami tego na pewno cennego opracowania są także członkowie Stowarzyszenia: dr Jacek Malikowski, mgr inż. Zdzisław Rabsztyn i mgr Małgorzata Sromek. W książce, która składa się z trzech części, opisano zmagania Polaków od czasów zaborów do początków II wojny światowej, odzyskanie wolności, niepodległości i tożsamości państwa polskiego. Motto książki brzmi: „Pamięci tych, którzy w trudnych czasach – tak jak potrafili walczyli o niepodległość Polski”. W książce opisano walkę Zagłębiaków o wolną, niepodległą ojczyznę. Byli oni członkami „Sokoła”, „Strzelca”, „Polskiej Organizacji Wojskowej”, byli Legionistami, Hallerczykami, wreszcie w czasach II wojny światowej działali w Organizacji Orła Białego.

 

    Książka ma dwie recenzje napisane przez profesorów: Mirosława Ponczka i Włodzimierza Wójcika. Praca ta ma 290 stron i 184 zdjęcia. W części trzeciej na kilkudziesięciu stronach zamieszczono tradycje polskiej poezji niepodległościowej. Warto, by praca ta trafiła do szkół, by mogła służyć do nauki o regionie.

    Bolesław Ciepiela, niestrudzony zagłębiowski pisarz, autor licznych artykułów na łamach prasy zagłębiowskiej i artykułów w czasopismach naukowo-technicznych jest najbardziej płodnym pisarzem w regionie. Książka „Organizacje niepodległościowe w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy” jest jego czwartą pozycją zwartą wydaną w 2006 roku. Trzy poprzednie to: Encyklopedia Łagiszy, Klub Kronikarzy Z. D. Rocznik nr 1 oraz Zlikwidowane zagłębiowskie kopalnie węgla w fotografii, album.

    Ciepiela pisze, by ocalić od zapomnienia bogatą historię Ziemi Zagłębiowskiej. Jest wiceprezesem Klubu Kronikarzy Z. D., prezesem SAP O/Będzin i SITG Koło „Zagłębie” w Będzinie. Poprzez swoją pracę zapisał się na stałe w historii Zagłębia. Promocja książki odbyła się 17 listopada 2006 r. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Jakub Czapla