Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Andrzej Ratajski (1946-2005)

Ratajski    W styczniu 2005r pożegnaliśmy naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Ratajskiego, który do końca swych dni zadziwiał ogromną aktywnością a którego niespodziewana śmierć zabrała na zawsze z grona najaktywniejszych członków PTTK! Przeżył zaledwie 58 lat, jednak w ciągu tego czasu dokonał naprawdę wiele. We wspomnieniach wędrujących z nim po górach i nie tylko, pozostały w pamięci Jego niezapomniane i nadzwyczaj fascynujące reakcje nad urzekającym pięknem, które potrafił dostrzec i wskazać tam gdzie inni przechodzili obojętnie, pozostaną w pamięci tych, którzy z Andrzejem wędrowali. Tragiczny wypadek, jakiemu uległ w kopalni w wyniku którego stracił stopę nie załamał Go!, przeciwnie - nadal z wyjątkową energią udzielał się w pracy Oddziału współuczestnicząc w organizowaniu licznych imprez turystycznych. Jego pasja w propagowaniu krajoznawstwa była doprawdy zdumiewająca! Zawsze służył dobrą radą i pomocą, miał wyjątkową umiejętność rozładowywania konfliktowych sytuacji. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale Andrzeja Ratajskiego śmiało można zaliczyć właśnie do niezastąpionych.

    Był wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Jastrzębiu Zdroju, gdzie zajmował liczne funkcje we władzach Koła i Oddziału PTTK. Ostatnio pełnił funkcje Członka Sądu Koleżeńskiego przy Oddziale PTTK w Jastrzębiu Zdroju. Za swą działalność w PTTK wyróżniony był między innymi Śląską Honorową Odznaką PTTK i Srebrną Honorową Odznaką PTTK. W swej pracy był wyjątkowo aktywny i bardzo koleżeński. Można przedstawić Go jako wzór godny do naśladowania dla młodzieży.

    Andrzej Ratajski urodził się 27.11.1946r w Poznaniu, zmarł w dniu 23.1.2005. Do PTTK wstąpił w 1963r w kole PTTK przy Zakładach Metalurgicznych w Poznaniu. Od 1965r był przodownikiem OTP. Do Jastrzębia Zdroju przybył w 1971r i kontynuował swoją pasję turystyczną w kole PTTK "Karlik" przy KWK "Borynia", a następnie w kole PTTK "Szarotka" przy Oddziale PTTK w Jastrzębiu Zdroju.

    W 1988r nadana została Andrzejowi Odznaka 25 lat w PTTK. Uhonorowany został w 1999r Katowicką Honorową Odznaką PTTK. W 2001r został odznaczony Srebrną Honorową Odznaką PTTK. Był posiadaczem srebrnej dużej odznaki GOT.

Zgromadził też ogromny zbiór odznak turystycznych które wystawiał na wystawach organizowanych przez oddział.

Edward Kutyla