Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Warto przeczytać

    Staraniem wydawnictwa "Kubajak" ukazała się monografia krajoznawcza "Województwo śląskie, przyroda, gospodarka, dziedzictwo kulturowe", autorstwa Renaty Dulias i Adama Hibszera, pracowników naukowych Wydziału o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Jest to prawdziwy podręcznik wiedzy o województwie śląskim. Ta arcyciekawa i kompetentna pozycja prezentuje regiony fizyczno-geograficzne, historię, bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej oraz dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Autorzy informują nas m.in. o tym, że na terenie naszego województwa występuje ponad 1500 gatunków roślin, czyli prawie połowa składająca się na całą florę Polski, z tego aż 300 roślin chronionych. Zaskakująca jest obfitość ptaków, których ornitolodzy zarejestrowali na tym terenie 262 gatunki, takich jak czaple, mewy, bociany czarne czy kormorany. W województwie śląskim mamy zarejestrowanych ponad 4 tysiące zabytków.

    Te wszystkie informacje zaprezentowane są w atrakcyjnej formie graficznej, na kredowym papierze, z mnóstwem kolorowych zdjęć, map i rysunków.

    Autorzy podkreślają, że jest to pierwsze tego typu opracowanie od czasu powstania województwa śląskiego w obecnych granicach, obejmujących m.in. część Górnego Śląska, Śląsk Cieszyński, Zagłębie Dąbrowskie i zachodnią Małopolskę.

    Walory tej pracy doceniło także jury XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej w ramach Międzynarodowego Salonu Turystycznego TOUR SALON 2004 w Poznaniu, przyznając jej II miejsce w kategorii monografii i innych opracowań krajoznawczych.

Edward Wieczorek

    Renata Dulias, Adam Hibszer: Województwo śląskie, przyroda, gospodarka, dziedzictwo kulturowe. Wydawnictwo Kubajak, Krzeszowice 2004. 224 strony, cena ok. 45 z