Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Jaworzno Geosfera 15.06.2022

    W Jaworznie, na terenie byłego kamieniołomu Sadowa Góra, mieści się obecnie Ośrodek Edukacji Geologiczno-Ekologicznej. Ten wyjątkowy i unikatowy w skali kraju park tematyczny jest miejscem wypoczynku, rozrywki, edukacji i rekreacji, a zarazem stanowi jeden z najciekawszych punktów na turystycznej mapie miasta.

7 gj 1 dsc 7453Widok ogólny. Foto: Mariusz Dmetrecki

    Członkowie i sympatycy Górnośląskiego Kręgu Krajoznawców im. ks. Jerzego Pawlika mieli okazję zwiedzić obiekt podczas spotkania wyjazdowego, które w dniu 15 czerwca 2022 r. zorganizowała Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK w Jaworznie.

7 gj 1 dsc 7453Uczestnicy w trakcie zwiedzania. Foto: Mariusz Dmetrecki

    Przybyłych miłośników krajoznawstwa przywitał Prezes Oddziału kol. Tomasz Sędor wraz z przewodniczącym Oddziałowej Komisji Krajoznawczej, kol. Maciejem Berny. Przewodnikiem
i edukatorem była kol. Karolina Kędroń, która jest pracownikiem ośrodka edukacyjnego oraz Wiceprezesem Oddziału PTTK w Jaworznie. To właśnie dzięki jej gawędzie wszyscy przenieśli się wstecz o około 250 milionów lat, w czasy, gdy powstały główne atrakcje tego miejsca, które dziś możemy podziwiać.

7 gj 3 dsc 7477

Karolina ciekawie opowiadała. Foto: Mariusz Dmetrecki

    Na terenie obiektu zagospodarowano i przygotowano dla zwiedzających m.in. ścieżki z tablicami edukacyjnymi, salę dydaktyczno-wystawienniczą, staw, punkty widokowe, tematyczny plac zabaw i jeden z większych ogrodów sensorycznych, w którym można zobaczyć rośliny zapachowe. Ogromną atrakcją Geosfery są też rekonstrukcje najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych (w tym Notozaura), których szczątki odkryto kilka lat temu na tym obszarze.

7 gj 4 dsc 7467

Ciekawie prezentują się rekonstrukcje dawnych zwierząt. Foto:M. Dmetrecki

    Znajduje się tu też pawilon riplemarków i precyzyjna rekonstrukcja środowiska dna triasowego morza. Dzięki modelom, zwiedzający mogą zobaczyć, jak dawny kamieniołom wyglądał miliony lat temu, gdy był dnem tropikalnego morza.

7 gj 5 dsc 7498

Dawne dno tropikalnego morza. Foto: Mariusz Dmetrecki

    Łatwo więc zauważyć, że Geosfera łączy w sobie możliwości edukacji i rekreacji. Nieprzypadkowe usytuowanie sprawia, że możemy tu odkrywać historię w jej naturalnym miejscu. Nie jest to więc tylko park dinozaurów ani zwyczajne muzeum plenerowe. To coś znacznie więcej, co koniecznie musi się wpisać na mapę Waszych wycieczek!
    W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. Na zakończenie, podczas podsumowania przygotowanego przy ognisku, organizatorzy rozdali uczestnikom pamiątkowe dyplomy, potwierdzające uczestnictwo.
    Organizację i obsługę imprezy zapewnili wymienieni wyżej działacze Oddziału PTTK w Jaworznie, którym pomagali też inni członkowie, za co wszystkim należy się podziękowanie za wzorowe przygotowanie tej szkoleniowej oraz integracyjnej imprezy.

Maciej Berny