Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

O czym szumią lipy

    7 czerwca 2022 roku w Pałacu Mieroszewskich (czyli Muzeum Zagłębia w Będzinie) miał miejsce wernisaż wystawy rzeźby intuicyjnej O czym szumią lipy, autorstwa Dariusza Zientary.
Autor w prezentowanych pracach, inspirowany miłością do zamieszkiwanego terenu oraz odbywanymi po nim wędrówkami, które uskuteczniał od 1970 r. jako przewodnik turystyczny, nawiązuje do swej krajoznawczej i historycznej pasji.
    Dzieła określane przez Dariusza Zientarę mianem drewienek, których początków powstawania możemy się doszukać od około 1977 r., tworzą dla odbiorcy swoisty obraz świata pełnego uroku i oryginalności, który wart jest odkrycia przez nas, a zachwyca prostotą.

    Te niewielkich rozmiarów prace stanowią przykład perfekcyjnie wykonanych rzeźb w lipowym, miododajnym drewnie, uwielbianym na równi przez ciężko pracujące pszczoły, jak też przez twórców, którym tworzywo to wdzięcznie ukazuje i prezentuje swe zalety. Oprócz tajemnic tegoż drewna, odwiedzający wystawę mogli poznać źródła inspiracji, uzupełnione oryginalnymi autorskimi rysunkami, wykonanymi ołówkiem.
    Dziś, mieszkając w Łazach, jako Zasłużony Przewodnik Turystyczny PTTK, nadal chętnie służy pomocą oraz swym krajoznawczym i turystycznym doświadczeniem młodszym kolegom i koleżankom, głównie z Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu. Posiadając uprawnienia przewodnika górskiego, nizinnego, jurajskiego i miejskiego, był w przeszłości organizatorem wielu kursów przewodnickich. Jest autorem m. in. wydanej w 1995 roku książki krajoznawczej „Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu” czy w 1997 roku książki (przewodnika) „Kędy orle gniazda”. Pozycje te doczekały się kilku wznowień. Przygotował okazjonalną pozycję wydaną w 2015 r. dla uczczenia Jubileuszu 60 lat Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu.
    Za swą społeczną pracę wyróżniony został tytułem „Honorowy Przewodnik PTTK Województwa Śląskiego”. Jest także twórcą "Wędrowców roku" – te wykonywane przez niego niewielkie rzeźby wręczane są od 2006 roku osobom, które szczególnie zasłużyły się na polu turystyki.
Miniony wernisaż zgromadził grono gości, wśród których znalazła się liczna grupa przewodników turystycznych z terenu naszego województwa. Zaprezentowane prace w ciekawej aranżacji zachwycały i przykuwały uwagę zwiedzających. W wydarzeniu uczestniczyli harcerze z VI Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej Eleusis, którzy uświetnili je programem muzycznym o charakterze turystycznym.

5 l 1 dsc 74295 l 2 dsc 74175 l 3 dsc 7433

Zdjęcia i tekst: Mariusz Dmetrecki