Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

"Trzynastka" banajmniej nie pechowa

    Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniach 16 i 17 maja 1998 roku spotkaliśmy się jnym XIII Górnośląskim Sympozjum Krajoznawczym, tym razem w Tworogu i jego okolicy. Sympozjum odbyło się w gościnnych progach pałacu w Brynku, przy merytorycznej i organizacyjnej pomocy Urzędu Gminy w Tworogu
    W pierwszym dniu przejechaliśmy trasę: Katowice - Bytom - Zbrosławice - Kamieniec - Księży Las - Brynek, zwiedzając po drodze kościół-sanktuarium w Zbrosławicach, pałac Lówencronów (sanatorium) w Kamieńcu, drewniany kościół w Księżym Lesie i pałac Baildonów (dom pomocy społecznej) w Łubiu.
    W siedzibie Technikum Leśnego, w pałacu Donnersmarcków w Brynku odbyły się obrady poświęcone głównie dziejom kuźnictwa w dolinie Sztoły i Małej Panwi oraz walorom krajoznawczym gminy Tworóg.


    Uczestników powitał wójt gminy Tworóg mgr Andrzej Ecler, po czym referat wiodący przedstawił mgr inż. Jerzy Bugajski. Referat został uzupełniony wypowie¬dzią kol. Włodzimierza Pucka na temat kuźnic w okolicy Zawiercia i ich związków z kuźnicami małopanewskimi. Kolejny referent - Fryderyk Zgodzaj - przedstawił dzieje i zabytki regionu tworoskiego.
    Po obiedzie w internacie Technikum Leśnego uczestnicy udali się do Tworogu, gdzie obejrzeli pałac (Urząd Gminy) z otaczającym go parkiem, kościół parafialny i zanikającą już tradycyjną zabudowę wiejską. Wieczorem, po powrocie do miejsca zakwaterowania w internacie Technikum Leśnego, uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w kaplicy pałacowej w Brynku.
    Drugi dzień przeznaczony został na dokładne zwiedzanie zespołu pałacowo- parkowego w Brynku oraz objazd krajoznawczy gminy Tworóg i okolicy.
    Po śniadaniu, oprowadzani przez dyrektora Technikum Leśnego mgr. Władysła¬wa Drozdowskiego i kierownika internatu mgr. Krzysztofa Gerlicha, obejrzeliśmy dokładnie pałac, sale lekcyjne, park i ogród botaniczny. Po czym przez Potępę i Koty przejechaliśmy do Bruśka i Koszęcina. Naszym celem była m.in. kaplica Gro¬bu Chrystusa w Potępie, kościół w Kotach, drewniane kościoły w Bruśku i Koszęci¬nie oraz pałać ks. Hohenlohe-Ingelfmgen - siedziba Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
    W drodze powrotnej do Katowic zajrzeliśmy jeszcze do Zielonej, gdzie dogorywa pałacyk myśliwski księcia Donnersmarcka ze Świerklańca.

Edward Wieczorek

13


UCZESTNICY SYMPOZJUM:

  1. Danuta BOGUSZEWSKA, Zawiercie
  2. Hubert BUCHTA, Katowice
  3. Jerzy BUGAJSKI, Kraków
  4. Romuald CHOLEWA, Zabrze
  5. Andrzej ECLER, Tworog
  6. Elwira ECLER, Tworóg
  7. Janina GAWLIK, Piekary Śląskie
  8. Herbert GAWLIK, Piekary Śląskie
  9. Alojzy GAWRON, Ruda Śląska
  10. Kazimierz GMEREK, Jastrzębie Zdrój
  11. Jan GÓRSKI, Lędziny
  12. Maria GRABDA, Katowice
  13. Jan JANECZEK, Zawiercie
  14. Roman KAPES, Rybnik
  15. Włodzimierz KRUK, Zawiercie
  16. Jerzy KRUTIKOW, Krupski Młyn
  17. Bertold KUBITZA, Tworóg
  18. Edward KUTYŁA, Jastrzębie Zdrój
  19. Ewa MIKLIS, Tworóg
  20. Danuta PADEREWSKA, Jaworzno
  21. Zenobia PRZYBYŁA, Dąbrowa Górnicza
  22. Włodzimierz PUCEK, Zawiercie
  23. Gabriela ROŚCISZEWSKA, Gliwice
  24. Piotr ROŚCISZEWSKI, Gliwice
  25. Dorota UZNAŃSKA, Dąbrowa Górnicza
  26. Maria WARZECHA, Zabrze
  27. Alfred WA WROWICZ, Jastrzębie Zdrój
  28. Edward WIECZOREK, Katowice
  29. Krzysztof WITKOWSKI, Katowice
  30. Ada ZABYSTRZAN, Gliwice
  31. Fryderyk ZGODZAJ, Tworóg