Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Nowe obiekty na liście Pomników Historii

    15 marca 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie dziesięciu kolejnych zabytków za Pomniki Historii.
Do elitarnego grona Pomników Historii dołączyły:

Czytaj więcej: Nowe obiekty na liście Pomników Historii

42 równa się 36, czyli nowe obiekty na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego

    13 grudnia 2016 r. w zabrzańskiej Łaźni Łańcuszkowej kompleksu Sztolnia Królowej Luizy odbyła się konferencja podsumowująca 10 lat funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W trakcie spotkania przypomniano historię powstawania Szlaku Zabytków Techniki, jego osiągnięcia, a także wyzwania, które przed nim stoją. Działalność Szlaku Zabytków Techniki zainaugurowano w październiku 2006 r. w Tyskim Muzeum Piwowarstwa. Na początku było na nim 29 obiektów, ale w ciągu dekady do sieci dołączyło 11, a 4 zostały wykluczone. Dziś jest ich 36. Wśród obiektów szlaku spotkamy kopalnie (węgla i srebra), osiedla robotnicze, browary, fabryki, koleje wąskotorowe, muzea i nadal działające zakłady pracy. W ostatnich siedmiu latach odwiedziło go blisko 3,5 mln osób, w tym prawie 0,5 mln w trakcie corocznego święta Szlaku – Industriady. Wśród najistotniejszych szans rozwojowych wymieniano nie tylko kwestie związane z poszerzeniem oferty obiektów czy rozwijaniem współpracy z wojewódzkimi samorządowymi instytucjami kultury, ale też możliwość pozyskania środków na renowację obiektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj więcej: 42 równa się 36, czyli nowe obiekty na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego

Dzieje sosnowieckich ewangelików

    Artykuł ten, pisany z okazji 130-lecia poświęcenia kościoła ewangelickiego św. Jana w Sosnowcu oraz 500-lecia Reformacji, jest jedną z obszerniejszych pozycji w tym stosunkowo słabo zbadanym i jeszcze słabiej opisanym temacie. Mimo wszystko, z uwagi na dostępność miejsca, niektóre zagadnienia celowo są tu pominięte. Artykuł ten nie porusza także w ogóle dziejów ewangelików w pozostałych miastach Zagłębia – np. w Zawierciu, Myszkowie, Pilicy. Niniejszy tekst ukazuje obecny stan wiedzy w tym temacie. Trwają jednak prace nad większą publikacją całościowo traktująca o Zagłębiowskich ewangelikach i z pewnością przytoczone tu informacje zostaną poszerzone i uzupełnione.

Czytaj więcej: Dzieje sosnowieckich ewangelików