Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Ludwik Konarzewski Senior

    2 października 2018 r. minęła 64. rocznica śmierci – nieco zapomnianego już – wybitnego artysty malarza i rzeźbiarza Ludwika Konarzewskiego seniora, założyciela rodu artystów istebniańskich. Stał się animatorem życia kulturalnego nie tylko na Śląsku Cieszyńskim. Zapoczątkowana przez niego działalność – kontynuowana przez uczniów – wywiera do dnia dzisiejszego ogromny wpływ na poziom sztuki plastycznej na Górnym Śląsku. Warto więc, choć w skrócie, przypomnieć tę postać.

Czytaj więcej: Ludwik Konarzewski Senior

Katedra św. Piotra i Pawła w Gliwicach

DZIEJE
    Gliwice po raz pierwszy wymienione są w historycznych dokumentach w 1276 r. Osada powstała na styku szlaków handlowych łączących Kraków z Wrocławiem. Pod koniec XIX w. szybki rozwój miasta spowodował, że mieszczący się koło rynku kościół Wszystkich Świętych stał się za mały, aby pomieścić wszystkich wiernych. Dzięki staraniom rajców miejskich w dniu 15.04.1890 r. władze kościoła podjęły decyzję o budowie nowego kościoła, który miał mieć jako patronów świętych Apostołów Piotra i Pawła. Patronat nad budową kościoła objęło miasto Gliwice, które podarowało plac po starym targu końskim oraz wyasygnowało kwotę 60 000 marek.

Czytaj więcej: Katedra św. Piotra i Pawła w Gliwicach

Kaplica Akowska w Sosnowcu

    Zupełnie nie pasuje do najbliższej okolicy i sprawia wrażenie, że znalazła się tutaj w sposób tyleż przypadkowy co tajemniczy. Bardziej pasowałaby do bajkowego krajobrazu pobliskiej Jury niż do sosnowieckiej dzielnicy Zagórze.
    Jak dotąd nie udało się w sposób jednoznaczny ustalić daty jej powstania. Są tacy, którzy twierdzą, że leciwe mury mogą pamiętać mroczne czasy średniowiecza, inni idąc za zagłębiowskim kronikarzem Marianem Kantorem-Mirskim skłaniają się ku temu, że istniała już na początku XVIII w. Zdaniem większości historyków budowlę wzniesiono na przełomie XVIII i XIX stulecia. Poza nieznanym czasem powstania zastanawiająca jest również bryła budowli. Ściany wymurowano w sposób, który prowokuje do snucia rozmaitych domysłów na temat powodów, jakimi kierowali się dawni majstrowie. Próżno szukać tutaj kątów prostych. Nawę wybudowano na planie równoległoboku, a przylegającą od południa wieżę na planie koła.

Czytaj więcej: Kaplica Akowska w Sosnowcu