Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej PTTK Województwa Śląskiego “Ziemia Gorlicka 2013”

    W dniach 11-13 października 2013 r. odbył się tegoroczny Sejmik Przodowników Turystyki Pieszej PTTK województwa śląskiego, którego program krajoznawczy przebiegał w nieco odległym od naszego województwa powiecie gorlickim. Pogoda dopisała, bowiem nastała prawdziwie polska złota jesień. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję pospacerować po rezerwacie przyrody nieożywionej “Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach, obejrzeć same Ciężkowice ze swoim urokliwym ryneczkiem, sanktuarium Jezusa Miłosiernego oraz cmentarzem wojennym nr 137, projektu Jana Szczepkowskiego. Potem kolej przyszła na dwa zabytkowe kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego: w Rzepienniku Biskupim i Binarowej. Ten ostatni został w 2003 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Przed dotarciem na miejsce noclegu w Wysowej była jeszcze okazja wypicia kawy w Bieczu i spaceru po tym zabytkowym mieście “pasamonikow i białoskórników”, jak pisał Miron Białoszewski.

   Kolejny dzień spedzilismy na pętli po powiecie gorlickim. Jej początkiem była Zagroda Maziarska i drewniana cerkiew grekokatolicka pw. Narodzenia NMP w Łosiu. Potem przyszła kolej na Kasztel Gładyszów w Szymbarku – filię Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – i drewniany dworek z XIX w. (restauracja “San Marco”). Po Szymbarku zatrzymaliśmy się w powiatowych Gorlicach z ich rynkiem, ratuszem, łukasiewicjanami i judaicami. Gwoździem programu było arcyciekawe Muzeum Regionalne PTTK, otwarte specjalnie dla uczestników sejmiku. Uzupełnieniem wykładu muzealnego na temat m.in. walk w czasie I wojny światowej na ziemi gorlickiej był spacer na Górę Cmentarną (357 m n.p.m.), z reprezentacyjnym cmentarzem Operacji Gorlickiej (2.05.1915) nr 91, proj. Emila Ladewiga i Gustawa Ludwiga.

   Po Gorlicach przyszła kolej na trzy “perełki architektury drewnianej” powiatu gorlickiego (wszystkie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO): dawną cerkiew grekokatolicką Opieki Bogurodzicy w Owczarach, kościół śś. Filipa i Jakuba w Sękowej i dawną cerkiew grekokatolicką św. Paraskewy w Kwiatoniu. W drodze do Kwiatonia zatrzymaliśmy się też na krótko na jednym z najpiękniejszych beskidzkich cmentarzy wojennych – nr 60 na Przełęczy Małastowskiej, projektu znanego architekta słowackiego Dušana Jurkoviča.

   Po tak pracowitym dniu był też czas na grilla przy kominku i wieczorny spacer po Wysowej.

   W ostatnim dniu znaleźliśmy wreszcie czas na poznanie historii i atrakcji uzdrowiska Wysowa, a przy okazji spaceru po Parku Zdrojowym uzupełniliśmy zapasy wody mineralnej ze zdroju “Józef I”.

   W drodze powrotnej do Katowic zatrzymaliśmy sie w centrum Grybowa, po którym odbyliśmy krótki spacer, zaglądając m.in. do bazyliki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zahaczając o synagogę, rynek, dawną plebanię i dwór Hoeschów. Po Grybowie przyszła kolej na Nowy Sącz. Tu, z powodu niedzielnych nabożeństw, skupiliśmy się na zabytkach świeckich: ruinach zamku i Baszcie Kowalskiej z nową “atrakcją” Nowego Sącza – sikającym rycerzem; rynku z eklektycznym ratuszem i synagodze. Wczesnym popołudniem udało nam się wejść także do bazyliki św. Małgorzaty, w której kościelny szczegółowo oprowadził nas po wszystkich zakamarkach. Ostatnim punktem krajoznawczego programu Sejmiku było zwiedzanie Galicyjskiego Miasteczka i Sądeckiego Parku Etnograficznego w dzielnicy Falkowa. Malowniczą doliną Dunajca dotarliśmy do Brzeska i autostrady A4, dzięki której wczesnym wieczorem byliśmy w Katowicach.

Relacja fotograficzna w naszej GALERII

Edward Wieczorek