Od redakcji

34okladka    Trzydziesty czwarty numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” zawiera głównie teksty kandydatów na uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu, którzy uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez Oddział PTTK Podbeskidzie w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalną Pracownią Krajoznawczą PTTK w Katowicach. Warunkiem uzyskania uprawnień jest publikacja krajoznawcza. O tym, czy nasz wybór był słuszny, przekonają się Czytelnicy po lekturze tekstów. Numer otwiera publikacja Pawła Nalepy o sosnowieckich ewangelikach. To nasz skromny wkład obchody 500-lecia Reformacji. Kolejne teksty to: wnikliwy opis zespołu starego i nowego kościoła parafialnego w Suchej Beskidzkiej Władysławy Błachut, dzieje jankowickiej Studzienki (pisanej z dużej litery, bo to nazwa konkretnego miejsca) Henryka Marszolika i opis kolonii robotniczej „Emma” w Radlinie Damiana Grobelnego.
    Edward Wieczorek zamieścił tekst o podziemiach katowickiej katedry. To poniekąd pokłosie wycieczki szkoleniowej po katowickiej katedrze Chrystusa Króla, która odbyła się 15 lutego 2017 r., a której nie dane było spenetrowanie całych podziemi. Uczestnicy obejrzeli tylko kryptę grobową biskupów-ordynariuszy diecezji katowickiej. W Miscellaneach parę słów o nowych obiektach na prestiżowej liście Pomników Historii i Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Numer zamyka wspomnienie o Wacku Ciupidrze, którego nekrolog zamieściliśmy na IV str. okładki numeru 33.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której - oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” - znajdują się skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na Facebooku i Google+. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.