Od redakcji

KG32    Trzydziesty drugi numer „Krajoznawcy Górnośląskiego”, który ukazuje się już we wrześniu, otwiera tekst Ani Wołowskiej o górnictwie rud żelaza w regionie częstochowskim. Do lat dziewięćdziesiątych region ten był największym zagłębiem wydobycia rud żelaza w Polsce. Pozostało po nim trochę pamiątek i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Z kolei nasz nowy Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Maciej Berny, przypomina dzieje „Cementowni Szczakowa” w Jaworznie. Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy kościoła ewangelickiego w Zabrzu-Mikulczycach oraz katolickich świątyń w Zamarskach i Zrębicach.
W dziale LUDZIE Leon Kopernik przypomina osobę księdza Władysława Roboty, proboszcza z Gierałtowic, bestialsko zamordowanego we wrześniu 1939 r. To hołd kapłanowi w 75. rocznicę śmierci. Z kolei Jerzy Wrodarczyk ukazuje mało znaną postać „śląskiego Wernyhory” – Wawrzyńca Hajdy. Na koniec notka o zmarłej w lutym tego roku Lucynie Szewczyk, wieloletniej kierowniczce biura Zarządu Wojewódzkiego PTTK, Regionalnego Ośrodka Programowego PTTK i Regionalnej Fundacji Turystyki i Krajoznawstwa PTTK w Katowicach.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której – oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” – pojawiły się też skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach. oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na facebooku i Google +. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.