Od Redakcji

    Dwudziesty siódmy numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” otwiera materiał rocznicowy o wieży widokowej na Baraniej Górze. Starsze pokolenie górskich włóczęgów pamięta jeszcze szczyt Baraniej Góry ze sterczącym samotnie obeliskiem słupa wysokościowego i widokami zasłoniętymi przez wysokie świerki. I ani się spostrzegliśmy, jak minęła dwudziesta rocznica zbudowania społecznym wysiłkiem działaczy katowickiego Oddziału PTTK wieży widokowej na szczycie. Cóż, dziś po dwudziestu latach świerki usychają i niedługo nowe pokolenie turystów górskich postawi pytanie, po co postawiono na szczycie wieżę widokową skoro z niego i tak wszystko widać? Miejmy jednak nadzieję, że świerki odrosną a wieża pozostanie na długo jeszcze. Wątek historyczny pojawia się także w artykule o jubileuszu półwiecza Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” z Katowic. MATERIAŁY KRAJOZNAWCZE uzupełniają teksty o krzyżowcach z czerwoną gwiazdą i franciszkanach w Tychach. W ramach naszego KATALOGU KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentujemy tym razem świątynie w Sierakowicach, Sierotach, Smołnicy, Soblówce i Starej Wsi.

    Numer zamykają w cyklu LUDZIE wspomnienia harcmistrza Krzysztofa Witkowskiego, naszego Kolegi, zasłużonego instruktora krajoznawstwa, o druhu Teodorze Belke, w czterdziestą rocznicę jego tragicznej śmierci.

    W tym miejscu pragniemy też poinformować, że w czerwcu 2011 r. ukazała się drukiem bibliografia „Krajoznawcy Górnośląskiego” nr 1-25 oraz „Materiałów szkoleniowo-informacyjnych Komisji Krajoznawczej Z W PTTK”, które były prekursorem naszego periodyku.

Zapraszamy do lektury.