Od Redakcji

    Nowy Rok 2006 rozpoczynamy nowym numerem „Krajoznawcy Górnośląskiego” - jak widać - już dwudziestym! Wraz z noworocznymi życzeniami ciekawych wędrówek, nowych krajoznawczych odkryć i satysfakcji z upowszechniania własnych dokonań zachęcamy do jego lektury.

    Numer otwiera kolejna porcja opisów drewnianych świątyń w ramach Katalogu Kościołów Drewnianych - tym razem ze smutną czarną ramką. Rok 2005 był bowiem nie tylko rokiem śmierci naszego Wielkiego Rodaka papieża Jana Pawła II, ale także wielu naszych kolegów, w tym współautora rubryki - Huberta Buchty. Jego życiorys i kilku innych kolegów przypominamy na końcu zeszytu w cyklu Sylwetki. Tradycyjnie też prezentujemy grupę materiałów krajoznawczych, które otwiera opis zapomnianej dzielnicy Katowic - Karbowej, oraz rozważania na temat wizerunku Matki Boskiej Rudzkiej. Warto zwrócić uwagę na teksty publikowane przez uczniów gimnazjów, laureatów konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” oraz warsztatów dziennikarskich. Niech ich przykład stanowi zachętę dla licznej przecież rzeszy Instruktorów Krajoznawstwa Regionu i Instruktorów Krajoznawstwa Polski, działających (ponoć) w naszym województwie. W bieżącym roku czeka nas wymiana legitymacji Instruktorów Krajoznawstwa, wówczas przekonamy się ilu nas jest rzeczywiście.

    W stałej rubryce Zamki i Pałace - pałac w Rogowie Opolskim, który „nie załapał się” do poprzedniego numeru, ale którego opis znakomicie koresponduje z odbytym w dniach 15-17 października 2005 r. Sejmikiem Przodowników Turystyki Pieszej Województwa Śląskiego, w trakcie którego uczestnicy mieli m.in. okazję pałac ten oglądać.

    Jak zwykle przepraszamy także za opóźnienie numeru, ale tym razem na przeszkodzie stanęła przeprowadzka w grudniu 2005 r. Regionalnej Pracowni Krajoznawczej do nowego lokalu przy ul. Staromiejskiej 4 (telefony i godziny pracy bez zmian). Staramy się przyspieszać wydawanie kolejnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego”, by dojść do częstotliwości przynajmniej dwóch numerów w roku. Czy nam się to kiedykolwiek uda? - Pokaże czas.

Zapraszamy do lektury.