Odznaka pod parą

    W niektórych regionach naszego kraju możemy jeszcze przebyć trasę pociągiem pasażerkim, który ciągnie parowóz. Od kilkudziesięciu lat parowozy wycofuje się z eksploatacji. Od dawna zaprzesytano ich produkcji. Na kolejowych szlakach możemy spotkać parowozy w Wielkopolsce, Małopolsce, Pomorzu, Dolnym Śląsku. Wożą węgiel, towary, maszyny, a coraz rzadziej pasażerów. Nowoczesne lokomotywy elektryczne i spalinowe wyparły je prawie całkowicie. Widok parowozu na głównych szlakach kolejowych jest tylko okolicznościową atrakcją, którą organizują kolejarze z okazji poszczególnych rocznic. Regionalnymi atrakcjami nadal są kolejki wąskotorowe, które obsługują lokalne trasy. Pozostało ich bardzo niewiele w Polsce; około 25 sztuk. Prawie co roku jest zamykana jedna iinia wąskotorowa z przyczyn ekonomicznych. Tym bardziej cieszy fakt, że część linii wąskotorowych zostało wpisanych do zabytków techniki i podlega ochronie. Mimo, że nie są zbyt dochodowe, zachowane zostająjako atrakcje regionu. Jest to możliwe dzięki coraz liczniejszej rzeszy miłośników starych parowozów i samych kolejarzy, którzy dokonują niemal cudów, aby ocalić stare lokomotywy, wgony, pamiątki kolejarskie. To dzięki nim powstają skanseny kolejowe, muzea kolejowe oraz kursują kolej i wąskotorowe.


odzn    Naprzeciw tym wszystkim, którzy kochaja stare parowozy i ciuchcie wyszedł Oddział PTTK Pracowników Kolejowych w Poznaniu wraz z Zarządem Głównym PTTK w Warszawie. Ustanowili oni „KOLEJOWĄ ODZNAKĘ TURYSTYCZNĄ PTTK”. Posiada ona trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty. Jej celem jest popularyzacja tematyki kolejowej wśród społeczeństwa, zachęcanie do poznawania historii kolejnictwa w Polsce, do odwiedzania muzeów i skansenów kolejowych. Organizowane są wystawy okolicznościowe, przejazdy parowozami normalnotorowymi i wąskotorowymi. Regulamin odznaki zachęca również do zwiedzania zabytkowych dworców kolejowych, tablic pamiątkowych, pomników techniki kolejowej oraz miejsc pamięci narodowej związanych z kolejarzami i ich walką podczas okupacji.
    Odznaka kolejowa jest jedną z atrakcyjniejszych odznak krajoznawczych w kraju spośród kilkudziesięciu istniejących. KOT została powołana do życia w ubiegłym roku. Zobywana jest przez środowisko kolejarzy, kadrę PTTK, miłośników kolei.
    Warto zachęcić szerszą rzeszę społeczeństwa do zdobywania tej ciekawej odznaki.
Na jej zdobywcę czekają liczne atrakcje, imprezy, przygody. Zatem wszyscy miłośnicy kolejowych atrakcji mogą zaopatrzyć się w regulamin KOT w oddziałach PTTK w całym kraju i wyruszyć na kolejowe szlaki.
    Na przygodę z parowozem zapraszają przewodnicy PTTK.

Andrzej Wójcik