Witamy w nowym województwie!

    1 stycznia 1999 roku obudziliśmy się w nowym województwie śląskim. Liczy ono 12 294 km2 i - według danych Głównego Urzędu Statystycznego - zamieszkuje je 4894 tys. osób: 2513 tys. kobiet i 2381 tys. mężczyzn. Na 1 km2 powierzchni przypada 398 mieszkańców, co daje największe w Polsce zagęszczenie. Pod względem powierzchni zajmujemy 14 miejsce (na 16), natomiast pod względem ludności - 2 miejsce po mazowieckim.


    Województwo podzielone jest na 17 powiatów ziemskich (w całej Polsce - 308) i 19 grodzkich, czyli miast na prawach powiatu (w Polsce - 65). W województwie jest 166 gmin, 68 miast i 1518 wsi.
    Ponad 37% województwa to grunty orne, a niemal 32% stanowią lasy. W województwie śląskim funkcjonuje 315 540 przedsiębiorstw, czyli niespełna 13% wszystkich polskich przedsiębiorstw; 7680 to przedsiębiorstwa państwowe. Stopa bezrobocia wynosi 6,2 (przy średniej krajowej 9,8). W województwie funkcjonują 24 szkoły wyższe i 1062 szkoły średnie.
    Od zachodu województwo śląskie graniczy z województwem opolskim, od południa - z Republiką Czeską i Republiką Słowacką, od wschodu - z województwem małopolskim, od północnego-wschodu - ze świętokrzyskim i od północy - z łódzkim.
    Dla nas turystów i krajoznawców istotne jest to, że w granicach województwa znalazły się Beskidy: Śląski, Żywiecki i Mały oraz prawie połowa Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższym szczytem województwa jest Pilsko 1557 m n.p.m. Doszło wiele nowych atrakcji turystycznych i krajoznawczych, szlaków turystycznych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, jezior i rzek oraz mnóstwo zabytków architektury i kultury - w tym jeden o znaczeniu z pewnością światowym - Sanktuarium Jasnogórskie. Dodać także należy, że oprócz największego polskiego sanktuarium katolickiego w nowym województwie znalazło się największe skupisko polskich ewangelików.

Podział administracyjny województwa śląskiego przedstawia się następująco:
Miasta na prawach powiatu: BIELSKO-BIAŁA, BYTOM, CHORZÓW, CZĘSTOCHOWA, DĄBROWA GÓRNICZA, GLIWICE, JASTRZĘBIE ZDRÓJ, JAWORZNO, KATOWICE, MYSŁOWICE, PIEKARY ŚLĄSKIE, RUDA ŚLĄSKA, RYBNIK, SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE, SOSNOWIEC, ŚWIĘTOCHŁOWICE, TYCHY, ZABRZE, ŻORY.

Edward Wieczorek