Grób Chrytusa w Potępie

    W Potępie - wsi należącej do gminy Krupski Młyn, a wzmiankowanej już w XVI wieku - już od najdawniejszych czasów istniały dymarki do wytopu żelaza. Podobnie jak inne miejscowości w dolinie Małej Panwi, swój rozwój zawdzięczała hutnictwu żelaza, kiedy więc wytop w dymarkach stał się zbyt archaiczny, zastąpiła je w 1666 roku kuźnica z fryszarką, gwoździarnią i walcownią blachy, czynna do połowy XIX wieku.

    Do naszych czasów nie pozostały żadne ślady owego dawnego hutnictwa, jednak w środku wsi stoi niewielka kaplica Grobu Chrystusa, służąca niegdyś hutniczej braci.

    Jej powstanie wiąże się ponoć z faktem cudownego ocalenia życia Jerzemu Leonardowi hr. Colonnie z Toszka. Kiedyś w czasie polowania w pobliżu przysiółka Wesoła, został w lesie osaczony przez wilki. Salwując się ucieczką, znalazł schronienie na gałęziach starej lipy i na pamiątkę ocalenia życia ufundował w pobliżu owej lipy kaplicę Grobu Chrystusa, wzorowaną na podobnej w Jerozolimie lub...Głogówku.

2

    Wymurował ją w 1672 r. Marcin Grochowski, a zbudowana została na rzucie prostokąta z pięciobocznym zamknięciem od zachodu. Składa się z niewielkiego przedsionka sklepionego kolebkowo, połączonego wąskim przejściem z kwadratową komorą grobową, w której znajduje się barokowy ołtarzyk z rzeźbą Chrystusa w grobie i barokową Pietą.

    Lipa nie dotrwała do naszych czasów. Spróchniałą zwaliła kilkanaście lat temu burza, a na jej miejscu mieszkańcy Potępy zbudowali kapliczkę - grotę Matki Boskiej.

Edward Wieczorek