Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Od redakcji

KG32    Trzydziesty drugi numer „Krajoznawcy Górnośląskiego”, który ukazuje się już we wrześniu, otwiera tekst Ani Wołowskiej o górnictwie rud żelaza w regionie częstochowskim. Do lat dziewięćdziesiątych region ten był największym zagłębiem wydobycia rud żelaza w Polsce. Pozostało po nim trochę pamiątek i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Z kolei nasz nowy Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Maciej Berny, przypomina dzieje „Cementowni Szczakowa” w Jaworznie. Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy kościoła ewangelickiego w Zabrzu-Mikulczycach oraz katolickich świątyń w Zamarskach i Zrębicach.
W dziale LUDZIE Leon Kopernik przypomina osobę księdza Władysława Roboty, proboszcza z Gierałtowic, bestialsko zamordowanego we wrześniu 1939 r. To hołd kapłanowi w 75. rocznicę śmierci. Z kolei Jerzy Wrodarczyk ukazuje mało znaną postać „śląskiego Wernyhory” – Wawrzyńca Hajdy. Na koniec notka o zmarłej w lutym tego roku Lucynie Szewczyk, wieloletniej kierowniczce biura Zarządu Wojewódzkiego PTTK, Regionalnego Ośrodka Programowego PTTK i Regionalnej Fundacji Turystyki i Krajoznawstwa PTTK w Katowicach.
    Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej krajoznawca.org, na której – oprócz archiwalnych numerów „Krajoznawcy Górnośląskiego” – pojawiły się też skany artykułów prasowych naszych kolegów, publikujących w różnych czasopismach. oraz pliki dźwiękowe. Strona ma też swoje „siostry” na facebooku i Google +. Zapraszamy serdecznie do ich polubienia.

Miłej lektury.