Od Redakcji

    Dwudziesty ósmy numer „Krajoznawcy Górnośląskiego” otwiera tekst o corocznym - dwudziestym siódmym już - Górnośląskim Sympozjum Krajoznawczym. Sympozja odbywają się w miarę regularnie już od 1987 roku, ale nie zawsze znajdują się chętni, żeby w kilku słowach opisać kolejne imprezy. Tym razem o penetracji pogranicza śląsko-świętokrzyskiego pisze Roman Żyła. MATERIAŁY KRAJOZNAWCZE uzupełnia też obszerny tekst Grzegorza Onyszko o śladach sosnowieckich Żydów (kontynuację tego tematu przewidujemy w kolejnym numerze Krajoznawcy). Pojawiła się też ciekawa notka o dalszych losach mogiły ofiar „Marszu Śmierci” w styczniu 1945 r. w Mszanie - niejako post scriptum do publikowanego w numerze 21. tekstu Lecha Wiewióry. Tradycyjny KATALOG KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH prezentuje tym razem opisy świątyń w Szałszy, Szczyrku i Truskolasach.

    W numerze wracamy do arkusza literackiego, zapoczątkowanego w 13. Krajoznawcy Górnośląskim sprzed 13 lat. Tym razem jest to esej Jurka Woźniaka o górach.

    Numer zamyka tradycyjny cykl SYLWETKI. Niestety, w naszym Towarzystwie pojawia się coraz więcej luk po aktywnych do niedawna działaczach. Jednego z nich Mieczysława Bożka - przypomina Zygmunt Bracławik.

Zapraszamy do lektury.