Nowa ścieżka turystyczna na Jurze

      Jak poinformował nas kol. Maciej Świderski, w Zawierciu-Żerkowicach w przededniu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu 2009 r. oddano do użytku turystyczną ścieżkę tematyczną, poświęconą architekturze militaris na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ścieżkę, liczącą ok. 2 km, wyznakowano na odcinku Zawiercie-Żerkowice - Pańska Góra, w pobliża czerwonego „Szlaku Orlich Gniazd". Trasa cieszy się powodzeniem wśród krajoznawców zwiedzających ten rodzaj atrakcji. Na ścieżce znajdują sięcztery schrony poniemieckie z 1944- r. typu „Ringstand 58 c", jeden schron ciężki „Ringstand 238", jeden tzw. „Kochbunker" - obserwacyjny, jeden basen przeciwpożarowy oraz fragmenty linii dobiegowych okopów. Elementami informacyjnymi są: tablica opisowa, tabliczki kierunkowe i tabliczki z danymi technicznymi poszczególnych obiektów.

    Udostępnienie ścieżki stało się możliwe dzięki zaangażowaniu pasjonatów z Komisji Ochrony Cmentarzy, Kwater i Mogił Wojennych zawierciańskiego Oddziału PTTK, którzy w 2008 r. wykonali ogrom pracy w celu doprowadzenia do odpowiedniego stanu higienicznego schronów. Przy współpracy z właścicielami prywatnych gruntów, Nadleśnictwem LP i dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego udało się zadanie doprowadzić do końca. Choć nie jest to pierwsza tego typu ścieżka w województwie śląskim (w 2002 r. w Bytomiu wyznakowano ścieżkę dydaktyczną Obszaru Warownego „Śląsk" na odcinku Bytom Łagiewniki - Ruda Śląska Godula), z pewnością przyciągnie wielu zainteresowanych najnowszą historią.

    Wspomniana już Komisja prowadzi także prace inwentaryzacyjne w innych rejonach Jury, m.in. w Podzamczu, Podlesicach, Morsku, Smoleniu, Hucisku oraz w Kolonii-Ryczów, gdzie zlokalizowano zapomniane „kochbunkry". Jest pomysł, by fragment niemieckich umocnień linii b2 w Ryczowie połączyć z podobnymi w Podzamczu. 

Edward Wieczorek