Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Kanon inaczej, czyli kryptoreklama

kanon    Na zlecenie Wydziału Rozwoju Regionalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dwaj przewodnicy i krajoznawcy, Edward Kaniewski i Edward Wieczorek, opracowali płytę CD prezentującą "Kanon atrakcji turystycznych województwa śląskiego". Jak piszą we wstępie autorzy, płyta jest zaproszeniem do poznania najważniejszych atrakcji turystycznych i krajoznawczych regionu [...], a za jej wzór posłużył "Kanon krajoznawczy Polski". W odniesieniu do obiektów ważnych w skali całego kraju, prezentują oni najważniejsze, najciekawsze, główne atrakcje turystyczne i krajoznawcze województwa. Jest ich w naszym regionie kilkaset, ale na potrzeby tego opracowania wybranych zostało blisko sto osiemdziesiąt, pogrupowanych dla lepszej czytelności w kilkunastu kategoriach. Spośród nich wybrano trzydzieści siedem, które zostały "nominowane" do miana najlepszych, a z nich - dziesięć najważniejszych - TOP 10! Opisy uzupełnia prawie 1000 zdjęć i 150 mapek lokalizujących obiekty.

    TOP 10 jest autorską sugestią, popartą długoletnim doświadczeniem przewodnickim i wiedzą o regionie i tych obiektach. Te dziesięć obiektów to "esencja" owego kanonu, to coś, co każdy szanujący się turysta zwiedzić powinien:

  1. Częstochowa - Sanktuarium Jasnogórskie wraz z zespołem muzeów jasnogórskich i obwarowaniami twierdzy;
  2. Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy, zabytkowa zabudowa miejska i skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej;
  3. Tarnowskie Góry - Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga;
  4. Chorzów - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku;
  5. Podzamcze - ruiny zamku "Ogrodzieniec";
  6. Rudy - zespół pocysterski;
  7. Szlak Architektury Drewnianej na przykładzie okolic Gliwic;
  8. Wisła - wykapy rzeki Wisły na Baraniej Górze;
  9. Tychy - Muzeum Piwowarstwa i zabytkowy Browar Książęcy;
  10. Zabrze - skansen górniczy "Królowa Luiza".

 

    Dla przypomnienia - podobna klasyfikacja zaproponowana przez Gazetę Wyborczą "Turystyczny śląski top" (23.02.2005) podaje następującą dziesiątkę (te obiekty, które pokrywają się z TOP 10 Kaniewskiego i Wieczorka zostały wytłuszczone): Pszczyna - zamek; Katowice - osiedla Nikiszowiec i Giszowiec; Tarnowskie Góry - Kopalnia Zabytkowa i Sztolnia Czarnego Pstrąga; Zabrze - skansen górniczy "Królowa Luiza"; Tychy - Muzeum Piwowarstwa; Wisła - źródła Wisły; Pustynia Błędowska; Częstochowa - klasztor na Jasnej Górze; zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej; Racibórz - mumia egipska w Muzeum.

Edward Wieczorek