Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Katalog Kościołów Drewnianych - Baborów

Dziś publikujemy wspomnienie. Wspomnienie tego co pisał Edziuś.

BABOROW

KRAJOZNAWCA GÓRNOŚLĄSKI nr 43

    Drugi tegoroczny numer jest już odebrany z drukarni! Zainteresowanych informujemy, że jest już do nabycia w naszej siedzibie. Ulega więc zmianie cena naszego wydawnictwa (o 2 zł.). Teraz KG będzie kosztował zł. 12,00. Wierzymy że ta podwyżka nie zniechęci naszych sympatyków i czytelników tegoż periodyku.kg43

 

Holizm w przyrodzie i holizm w naszych działaniach

O pojęciu holizmu i to nie tylko w przyrodzie, opowie nam Pani Teresa Lukosek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Lublińcu. Artykuł pochodzi z 35 numeru Krajoznawcy Górnośląskiego.

seed

Katalog Kościołów Drewnianych - Suplement - Juszczyna

Kontynuując publikację artykułów z 35 numeru Krajoznawcy Górnośląskiego, zapraszamy do lektury artykułu z pod pióra Pana Leona Kopernika. Pan Leon opowie nam o Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszczynie.

juszcz1

Katedra Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej

Zapraszamy do lektury artykułu z 35 numeru Krajoznawcy Górnośląskiego autorstwa Pani Elżbiety Jagosz. Tym razem poznamy historię Katedry Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej.

katedra

Wacek

Dziś wspominamy zasłużonego członka PTTK, Pana Wacława Ciupidro. Sylwetkę Wacka przybliży nam Pan Mariusz Demetrecki.

wac1

Historia jankowickiej Studzienki

Tym razem Pan Henryk Marszolik opowie nam o historii związanej z jankowicką Studzienką.

stud8

Zespół kościelno-klasztorny w Suchej Beskidzkiej

Zapraszamy do lektury artykułu pochodzącego z 34 numeru Krajoznawcy Górnośląskiego. Pani Władysława Błachut opowie nam o Zespole kościelno-klasztornym w Suchej Beskidzkiej.

such4

Dzień Włóczykija

Dzisiaj jest 23 lipca - Dzień Włóczykija.
W Polsce pomysł na to nietypowe święto narodził się niedawno. Tak naprawdę wszyscy mamy w sobie „to coś ” do włóczykijstwa. Co ciekawe, pojęcie to pochodzi od średniowiecznych studentów – żaków. Przesłanie tego dnia jest genialnie proste i sprowadza się do tego, aby się powłóczyć, odbyć jakąś pieszą wędrówkę. Wystarczy nawet krótki spacer. Bez znaczenia jest odległość, którą się przejdzie. Może być symboliczna. Kilka kroków dla zdrowia i poprawy własnego nastroju. Można w ten sposób spróbować samemu poczuć się włóczęgą, człowiekiem wolnym i niezależnym, który robi to, co chce i kiedy chce.
Wszystkim Włóczykijom życzymy połamania kija.
pngwing

Katalog Kościołów Drewnianych - Suplement - Sokolniki

Zapraszamy do lektury suplementu do Katalogu Kościołów Drewnianych. Pan Edward Wieczorek przybliży nam historię Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sokolnikach.

sok2

Nowe obiekty na liście Pomników Historii

Uzupełniając braki, publikujemy ostatni artykuł z 36 numeru Krajoznawcy Górnośląskiego. Pan Edward Wieczorek przybliży nam ostatnie 11 obiektów wpisanych na listę Pomników Historii.

pom1